SEKTÖREL › Güncellenen Alfa Romeo Stelvio Türkiye'de...

Güncellenen Alfa Romeo Stelvio Türkiye'de...

12 Nisan 2020 / 01:17 Yeni renk seçenekleri ve donanım özellikleri sunan makyajlı Stelvio Türkiye pazarına sunuldu

Güncellenen Alfa Romeo Stelvio Türkiye'de...

Alfa Romeo'nun sportif SUV modeli Stelvio'nun bir takım yenilikler barındıran 2020 versiyonları Türkiye pazarına sunuldu. Mart ayında ön sipariş veren üç müşteriye teslimatı gerçekleştirilen Stelvio; yenilenen teknolojileri, donanım özellikleri ve yeni renk seçenekleriyle dikkat çekiyor.

Her ikisi de dört tekerlekten çekişli aktarmaya sahip iki farklı benzinli motor seçeneği ve iki ayrı donanım paketiyle sunulan Stelvio, Nisan ayı boyunca 565 bin TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyor. Yeni model yılı ile birlikte 13 farklı gövde rengi seçeneğine kavuşan Alfa Romeo Stelvio’daki en önemli değişimler kabinde yer alıyor. Stelvio’nun gösterge paneli tamamen yenilenirken, yeni göstergenin kalbinde, tüm versiyonlarda standart olarak sunulan 7 inçlik TFT ekran yer alıyor. Bu ekran, daha fazla bilgiyi daha makul bir biçimde sunacak ve otonom sürüş teknolojisi parametrelerini de kapsayacak biçimde yeniden tasarlanmış.

699b138ecc77493d110d729047bfaf03_2.jpg

Kabinde ayrıca orta konsolda yer alan 8,8 inçlik dokunmatik ekran, yenilenen premium select terrain kontrol paneli ve orta konsolda artan premium dokunuşlar da dikkat çekiyor. Stelvio’nun navigasyon için “Free Text Search” özelliğini kullanan gelişmiş bir ses tanıma sistemiyle donatılmış olan yeni bilgi eğlence sistemi, tam bağlantı kabiliyetiyle; Apple CarPlay™, Android Auto™ gibi arayüzleri üzerinden tüm mobil cihazlarla (Apple iOS ve Android işletim sistemli cep telefonu, akıllı telefon ve tabletler) kullanılabiliyor. Dokunmatik özelliği eklenen ve widget odaklı iyileştirilmiş görüntüye sahip yeni orta ekranda sağa-sola kaydırma işlemi ile Alfa DNA, radyo, medya, akıllı telefon, navigasyon, klima, bağlı hizmetler ve ADAS erişim ekranları açılabiliyor. Sürücü bu öğelere erişmek için dokunmatik ekran özelliğini kullanabileceği gibi; vites topuzunun yanındaki yeni kumanda panelini de kullanabiliyor. Kabin içinde ayrıca İtalya bayrağı renkleriyle süslenen yeni tip deri vites topuzu da değişen tasarım unsurları arasında dikkat çekiyor. 

699b138ecc77493d110d729047bfaf03_0.jpg

Sprint adı verilen yepyeni bir donanım seçeneğine sahip Alfa Romeo Stelvio, standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş özelliği ve 200 beygir gücünde 2.0 litrelik benzinli motorla tercih edilebiliyor. 8-ileri otomatik şanzımanla kombinlenen 2.0 litrelik yeni motor, 330 Nm tork üretiyor ve Stelvio'ya 7.2 saniyelik 0-100 km/s süresi ile 215 km/s’lik maksimum hız sağlıyor.

Alfa Romeo Stelvio’nun yeni Sprint donanım seviyesinde; LED ön ve arka fren lambaları, 35W Bi-Xenon ön farlar+AFS ve far yıkama özelliği, siyah fren kaliperleri, parlak siyah cam çerçeveleri, 19 inç hafif alaşımlı spor alüminyum jantlar, siyah kaplama çift egzost çıkışı, spor deri vites topuzu, alüminyum spor pedallar ve kapı eşiği çıtası, spor deri direksiyon simidi üstünde motor çalıştırma düğmesi, kumaş-deri koltuklar, arka park sensörleri, çift yönlü otomatik klima, USB girişi, yağmur sensörü, Alfa DNA Sistemi, Alfa Uconnect 8.8 inç 3D Ekranlı Radyo (MP3, Aux-in, Bluetooth®) (Apple Car Play&Android Özellikli), 7 inç TFT ekranlı gösterge paneli, Stop & Start sistemi, Alfa Ses Sistemi (8 adet hoparlör), Entegre Fren Sistemi (Otonom Acil Durum Fren Sistemi dahil), Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Değiştirme İkaz Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi, Lastik Basınç Kontrol Sistemi ve 6 adet hava yastığı standart olarak sunuluyor.

699b138ecc77493d110d729047bfaf03_1.jpg

Alfa Romeo Stelvio’nun Veloce isimli üst donanım seviyesi ise 2.0 litrelik benzinli motorun 280 bg’lik versiyonu, yine 8-ileri otomatik şanzımanla birlikte karşımıza çıkıyor. Yine standart olarak dört tekerlekten çekişli olarak yıllara çıkan 280 bg'lik Stelvio Veloce, 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlarken, 230 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor. Alfa Romeo Stelvio’nun Veloce donanım paketinde ise Sprint donanım seviyesine ek olarak; 20 inçlik hafif alaşımlı siyah spor aluminyum jantlar, sürücü tarafı hafızalı 6 yönlü otomatik ayarlanabilir ısıtmalı spor deri ön koltuklar, ısıtmalı spor deri direksiyon simidi ve ısıtmalı cam yıkama püskürtücüleri standart olarak sunuluyor. 

Sınıfının güvenlik teknolojileri bakımından en güçlü ve zengin modellerinden biri olan Alfa Romeo Stelvio, otonom sürüş özellikleriyle deön plana çıkıyor. Stelvio’nun sunduğu 2. seviye otonom özellikleriyle; sürücüler, gaz, fren ve direksiyon kontrolünü belirli koşullarda büyük bir destek sağlayan elektronik sistemler aracılığıyla araca bırakabiliyor. Örneğin olası bir çarpışma tehlikesi algılandığında sürücüyü sesli olarak uyaran ve ardından fren yapan Önden Çarpma Uyarı Sistemi, yaya algılama özelliğine sahip Otonom Acil Durum Fren Sistemi ve otomobilin içinde bulunduğu şeridin dışına istem dışı çıkması halinde sürüyücü uyaran Şerit Değiştirme İkaz Sistemi, sürüş güvenliğini sağlayan sistemlerden bazıları olarak dikkat çekiyor. Arka Çapraz Yol Tespit Sistemi’ne sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi, otomobilin her iki tarafından kör noktayı sürekli olarak gözlemliyor ve olası bir çarpışma potansiyeli söz konusu olduğunda sürücüyü uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ise araç hızını trafik koşullarına göre kendi kendine ayarlıyor.

 

ÇOK OKUNANLAR