SEKTÖREL › Güncellenen Corolla satışa sunuldu

Güncellenen Corolla satışa sunuldu

26 Şubat 2023 / 23:09 Toyota, beşinci nesil hibrit teknolojisine sahip güncellenmiş Corolla modelini Türkiye pazarına sundu

Güncellenen Corolla satışa sunuldu

Toyota, 1966’dan bu yana 50 milyonu aşan satış adetiyle dünyanın en çok tercih edilen otomobili olan Corolla’yı 2023 nıodel yılı için güncelledi. Gelişmiş güvenlik özellikleri, beşinci nesil hibrit teknolojisi ve yeni donanım seçenekleriyle Türkiye pazarında da satışa sunulan Corolla 706.900 TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyor.

Güncellenen Corolla, 1.5 litre benzinli ve 1.8 litre hibrit olmak üzere iki farklı motor seçeneğine sahip. Corolla'nın 1.5 litrelik versiyonu 125 bg güç ve 153 Nm tork değerleri sunarken, hibrit motorlu versiyon ise artan gücü ve iyileştirilen verimliliği ile bir kez daha referans noktası oluyor. 

be67dfa4d1e24db1d001ba4bf65b55e2_1.jpg

Yeni Corolla’nın hibrit versiyonunda Toyota’nın kendi kendini şarj eden 5.nesil tam hibrit teknolojisi yer alıyor. Yapılan detaylı mühendislik ve tasarım çalışmaları sonrasında yeni hibrit sistemi daha iyi sürüş deneyimi, daha yüksek performans ve daha fazla verimlilik sağlıyor. Yeni lityum iyon bataryası ile daha güçlü ve verimli hale gelen yeni nesil 1.8 litrelik hibrit sistemin gücü yüzde 15 artırılarak 140 bg'ye ulaşırken, tork ise 185 Nm olarak verilitor. Corolla Hybrid’in 0-100 km/s hızlanması 1.7 saniye iyileştirilerek 9.3 saniyeye gerilemiş. Performans geliştirmeleriyle birlikte verimliliği de artırılan Corolla Hybrid’in ortalama CO2 emisyonu 102-107 g/km, yakıt tüketimi ise 4.5-4.7 lt/100 km olarak veriliyor. 

be67dfa4d1e24db1d001ba4bf65b55e2_0.jpg

Güncellenen Corolla, yeni elektronik platforma sahip Toyota’nın Yeni Global Mimarisi (TNGA) üzerinde üretiliyor ve daha kapsamlı bir dijital deneyim sunuyor. Yeni modelde sunulan daha fonksiyonel multimedya sistemi ve tamamen dijital, özelleştirilebilir 12.3 inç’lik renkli dijital gösterge ekranı öne çıkıyor. Göstergelerin görünümü direksiyondaki düğmelerle 4 farklı modda ayarlanabiliyor. Yeni Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi de daha hızlı performans ve birçok farklı bağlantı seçeneği sunuyor. Ürün gamında sunulan 10.5 inç dokunmatik multimedya ekrana sahip Corolla’da, kolay kullanım için klima ve ses sistemi açma/kapatma işlemleri için fiziksel düğmeler korunuyor. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için daha hızlı ve sezgisel tepkiler veren multimedya sistemi, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto akıllı telefon entegrasyonlarına da sahip.

Toyota, güncellenen Corolla'da sürücü, yolcular, yayalar ve diğer trafik kullanıcılarının güvenliğine odaklanıyor. Bu amaçla yeni ve gelişmiş teknolojiler Toyota T-Mate'te bir araya getirilerek şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda daha güvenli bir deneyim sağlanması hedefleniyor. Yeni Corolla, sürüş asistanı ve park destek asistan sistemlerinin de dahil olduğu en gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip üçüncü nesil Toyota Safety Sense Akıllı Güvenlik Sistemi ile donatılmış. Önceki nesil sisteme göre radar ve kamera sistemleri geliştirilen Toyota Safety Sense 3, artık daha geniş alanı ve daha uzun menzili tarayarak daha kapsamlı bir koruma sağlıyor. 

be67dfa4d1e24db1d001ba4bf65b55e2_2.jpg

Yeni Corolla’da yer alan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, belli şartlarda yol üzerindeki araçlara ek olarak karşı istikametten gelen yaya, bisikletli ve motosikletlileri de algılayacak şekilde geliştirilmiş. Güvenlik özelliklerine eklenen Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, olası kaza ve çarpışma anlarında sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarırken, gerektiğinde otomatik fren yaparak kazaları engelleyebiliyor. Corolla’yla birlikte sunulan yeni güvenlik özelliği Proaktif Sürüş Desteği ise aracın yaya, bisikletli veya park halindeki araçlara yaklaşmasını önlemek ve kaza riskini en aza indirmek için yaya ve araçlara belli bir mesafe kaldığında sürüşü direksiyon ve fren aracılığıyla destekliyor. Güvenli Çıkış Desteği, kör noktada bir araç/bisiklet tespit ettiğinde ve kapının açılması durumunda, dijital gösterge ekranında uyarı ışıklarının yanmasını ve sesli uyarı verilmesini sağlıyor. Arka Koltuk Hatırlatıcı ise, arka koltukta çocuk veya evcil hayvan unutulmaması için araç durdurulduğunda dijital gösterge ekranında görsel ve sesli olarak uyarı veriyor.

be67dfa4d1e24db1d001ba4bf65b55e2_3.jpg

Bunlara ek olarak; Acil Durum Direksiyon Desteği, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Sollama Desteği, Trafik İşareti Algılama Sistemi, Akıllı Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi de Yeni Corolla’nın öne çıkan diğer güvenlik özellikleri arasında yer alıyor. 

Corolla ayrıca yenilenen ön ızgarası, sis farı çerçeveleri ve yeni tasarım jantlarıyla daha modern, prestijli ve dinamik bir görünüm sunuyor. 2023 model yılı Corolla’da, Pasifik Mavi ve Metalik Gri olmak üzere 2 yeni metalik dış renk seçeneği eklenmiş. Corolla, yeni iç döşemeleri, modern yüzeyleri, ferah ve aydınlık iç mekan renkleriyle daha modern bir iç mekana sahip. Corolla, siyah iç döşemesinin yanı sıra yeni dokusuyla birlikte sunulan yepyeni açık iç rengiyle tercih edilebiliyor.

1.5 litre benzinli ve 1.8 litre hibrit motor seçeneklerine sahip Yeni Corolla, zengin donanımlarıyla öne çıkan 10 farklı versiyon ile sunuluyor. Vision, Dream, Dream X-Pack, Flame X-Pack ve Passion X-Pack versiyonlarına sahip Corolla’da giriş seviyesi olan 1.5 litre benzinli Vision versiyonu, 6 ileri manuel şanzıman veya CVT otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. 

Corolla’da Dream versiyonundan itibaren 16 inç alüminyum alaşımlı yeni tasarım jantlar, 12.3 inç renkli TFT ekranlı gösterge ekranı, kablosuz şarj ünitesi, 8 inç Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi ve kablosuz Apple CarPlay donanımları standart olarak sunuluyor. Bunlara ek olarak; deri direksiyon simidi, çift bölgeli otomatik klima ve geri görüş kamerası Dream versiyonunun önemli özellikleri olarak dikkat çekiyor. Tüm hibrit seçeneklerinde en gelişmiş güvenlik özelliklerini barındıran Toyota Safety Sense 3, anahtarsız çalıştırma sistemi ve yağmur sensörü standart olarak bulunuyor.

Corolla Dream X-Pack versiyonunda, benzinli Dream versiyonuna ek olarak Sunroof, 10.5 inç Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi, yağmur sensörü ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynası gibi özellikler yer alıyor. Flame X-Pack versiyonunda ise, benzinli Dream X-Pack’e ek olarak, 17 inç alüminyum alaşımlı yeni tasarım jantlar, akıllı giriş sistemi, anahtarsız çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve arka yan camlar ve ambiyans aydınlatma gibi özellikler sunuluyor. 

Corolla Passion X-Pack‘te güvenli çıkış desteği, sürücü ve ön yolcu koltuk ısıtma, ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı, sürücü elektrikli bel desteği, deri/kumaş koltuk döşemesi, ön-arka park sensörleri, kör nokta uyarı sistemi ve led ön farları gibi zengin donanım özellikleri yer alıyor. 

ÇOK OKUNANLAR