RÖPORTAJ › 'Hedefimiz 15 bin Civic satmak'

'Hedefimiz 15 bin Civic satmak'

17 Ocak 2012 / 17:30 Honda Türkiye Pazarlama Müdürü Can Eroskay, yeni Civic ile ilgili sorularımızı yanıtladı

'Hedefimiz 15 bin Civic satmak'
Can Bey, yeni Civic ile ilgili neler söyleyebilirsiniz, otomobildeki en önemli yenilik nedir?
Yeni Civic aslında tamamen baştan yaratıldı. Özellikle karoserde, motorda ve teknik ekipmanlarda müşterilerimizin daha önceki nesillerde bize verdikleri feedback’ler doğrultusunda pekçok iyileştirme gerçekleştirildi. Karosere baktığımızda, rüzgar direnci ciddi seviyede iyileştirildi ki, bu hem yakıt olarak ciddi şekilde müşterinin cebine katkı sağlıyor hem de otomobilin performansına ve sessizliğine çok ciddi katkılar sağlıyor. Otomobilin alt tarafı, rüzgar direncini azaltmak adına tamamen yalıtıldı ve kaplandı. Bu kaplama hem sessizlik hem de otomobilin altından geçen rüzgarın kolay hareket edebilmesini sağlıyor. Bu, pozitif bir özellik ve bu segmentte yeni kullanılmaya başlanan teknolojilerden bir tanesi.

Civic’in rakipleri karşısındaki en büyük avantajı sizce nedir?
Civic’in aslında bence hiç sorgulanmayan bir liderliği var: Problemsizlik ve kolay kullanım. Civic, kullanıcı dostu olan bir otomobil. Bu durum, her kasada daha da iyileşerek devam ediyor. Yeni jenerasyonda da en büyük avantajının bu olduğunu düşünüyorum.

Civic yine 1.6 litrelik benzinli motorla sunuluyor. İleride farklı bir seçenek olacak mı?
Honda’nın Civic Sedan kasasında şu an için uygulamayı planladığı motor tipi 1.6 ve 1.8 litrelik benzinlilerden oluşuyor. Biz şu an Türkiye piyasasında 1.6 litrelik versiyonu satışa sunuyoruz. 1.6 litrelik dizel opsiyonumuz sözkonusu, fakat bu motor sedan kasasında değil, hatchback kasasında ve ilerleyen dönemde sunulacak.

Peki dizel motorun Civic Sedan’da olmamasının nedeni nedir?
Çok özel bir nedeni yok. Bu aslında tamamen stratejik kararlardan kaynaklanıyor. Daha yüksek talebin bulunduğu dizel pazarlarının şu anda tercih ettiği gövde tipi hatchback. Bundan dolayı da birinci önceliği, dizel motoru hatchback kasası üzerine uygulamaya verdiler. Bu uygulama ilerleyen dönemlerde mutlaka sedan gövde tipinde de gerçekleşecek.

Honda olarak dizel açığınızı, sunduğunuz LPG opsiyonuyla mı kapatmaya çalışıyorsunuz?
Biz aslında LPG’yi birebir dizele karşı konumlandırmadık. LPG’yi sunmamızın ana amacı, Türkiye’deki LPG kullanımının çok yükselmiş olması. Bizim elimize geçen datalara göre şu an ülkemizde kullanılan üç otomobilden bir tanesi LPG kullanıyor ve LPG de bir alternatif yakıt türü olarak artık tüm dünya tarafından  kabul edildi. Bu opsiyonu biz müşterilerimize sunmak istedik. Ana amacımız dizele direkt bir rakip yaratmak değil, müşterilerimizin tercih ettiği bir yakıtı bizim otomobilimizde de onlara bir opsiyon olarak sunabilmekti.

Bu yıl Şekerpınar fabrikanızda kaç adet Civic üretimi gerçekleştirilecek?
25 bin civarında üretimimiz olacak. Bunun yaklaşık 15 bin adedini iç piyasaya satmayı hedefliyoruz. Geri kalansa ihraç edilecek.

Otomobilin yerlilik oranı nedir?
Şu an yüzde 30 civarında, fakat yerlilik ölçümü birkaç farklı kriterde yapılıyor. Bizim tanımımıza göre yüzde 30 civarında. Bunu en kısa sürede yaklaşık iki katına çıkarabilmek hedeflerimiz arasında. Çalışmalarımız devam ediyor.

Civic’in lansman fiyatları rakiplerine göre uygun görünüyor. Bu fiyatlar ne kadar devam edecek?
Şu anki kondisyonda mümkün olduğunca devam edebilmeyi arzu ediyoruz, ama döviz otomobil girdileri içerisindeki ana etkenlerden bir tanesi. Keza pekçok noktada petrol ürünleri ve metal de öyle. Bunlardaki bir değişim otomatik olarak maliyetleri değiştiriyor. Bu maliyetler bizim için ne kadar taşınabilir olursa, bu fiyatlara o kadar devam edeceğiz. Daha sonra her marka gibi mecburen belli ayarlamalara gitmemiz gerekebilir.

İleriki dönemlerde yeni Civic Sedan’ın  hibrit versiyonu olacak mı?
Sedan’da şu an için öngörülmüyor. Hibrit olarak elimizde Insight ve CR-Z modellerimiz var. Ayrıca Jazz üzerinde bir hibrit uygulamamız bulunuyor. En kısa zamanda müşterilerimizle bu modelleri de buluşturacağız. Ancak sedanda  şu an için hibrit sözkonusu değil.

Yani Insight modeliniz de ülkemize ithal edilmeye başlanacak mı?
Henüz başlamadık, ancak piyasa değerlendirmesini yapıyoruz.  Efektif ve müşterilerimize cazip olabileceğini düşündüğümüz noktada mutlaka piyasaya sunmak istiyoruz. Tıpkı CR-Z de yaptığımız gibi. Öncelikle piyasanın talebini ve CR-Z’nin uygunluğunu mümkün olduğunca buluşturmaya çalıştık. Uygun olduğu noktada da bu modelimizi Türkiye ile tanıştırdık.

Honda Şekerpınar fabrikasında ikinci bir model üretimi sözkonusu mu?
Net bir bilgi yok, ama her fabrikanın optimum seviyede kullanılabilmesi ticari olarak ana koşul.Bizim şu anda gerçek kapasitemiz 50 bin civarında. Bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde doldurabilmek hedeflerimiz arasında. Pekçok senaryo üzerinde çalışılıyor, ancak henüz adı konmuş bir yapı ve üst yönetim tarafından onaylanmış bir tanım yok.

ÇOK OKUNANLAR