GÜNDEM › 'Hedefimiz 2011'i de lider kapatmak'

'Hedefimiz 2011'i de lider kapatmak'

10 Mayıs 2011 / 01:53 Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, yeni Focus lansmanında sorularımızı yanıtladı

'Hedefimiz 2011'i de lider kapatmak'
Aykut Bey, öncelikle yeni Focus ile ilgili olarak neler söylemek istersiniz?
A.Ö: Yeni Focus, Ford’un son birkaç senedir bahsettiğimiz global ürün stratejisi çerçevesinde geliştirilmiş bir araç. Aslında belki de markamızın tam anlamıyla global olan ilk aracı. Fiesta da benzer bir stratejiyle geliştirildi, ama tabi bir araç, satışa sunulmadan 3-4 sene önce geliştirilmeye başlandığı için, Fiesta bu stratejinin başlangıcında yer aldı. Focus, yüzde 80 ortak parçayla 4 kıtada satılacak ve tüketicinin talebi üzerine her pazar için sadece küçük farklara sahip olacak. 2012 yılı itibariyle 2 milyon adedin üzerinde üretilecek. Böylesine ekonomik büyüklükte bir araç yaptığınız zaman, birçok yeni teknolojiyi de, o ekonomik büyüklükten yararlanarak tüketiciye ulaşılabilir fiyatlarla sunabiliyorsunuz. Ben yeni Focus’taki en büyük farkı, bütün bu teknolojileri, B, C ve CD sınıfı müşterilerinin ulaşabileceği fiyatlarla sunmak olarak yorumlayabilirim. Focus çok yeni, teknolojik ve global bir ürün. Daha da önemlisi teknolojiyi ulaşılabilir fiyatlarla sunan bir otomobil.

Aracın donanım özellikleri çok güçlü. Yeni Focus ile bir üst sınıf müşterilerini hedefliyor musunuz?
A.Ö: Tabi ki bir araca donanım eklendiğinde ve aracın genel standartları değiştirildiğinde bir üst sınıf hedefleniyor. Bunun en güzel örneği mevcut Fiesta. Bir önceki modelle kıyasladığımızda yeni Fiesta bizim için önemli bir açılımdı. Onunla daha farklı, daha genç bir müşteri kitlesine ulaştık. Yeni Focus’taki hedefimiz de mevcut Focus ile ulaşabildiğimiz kitlenin üzerine daha farklı bir grubu da ekleyebilmek. Mutlaka bir üst segmentten müşteri çekeceğiz, çünkü hem aracın boyutu buna uygun hem de C sınıfında sunulmayan bazı özellikleri de sunuyor olacağız.

Peki Focus, premium modellerden müşteri çalabilir mi?
A.Ö: Çalabilir, ama sonuçta Ford’un tamamen Premium marka olmak gibi bir stratejisi yok. Ford adetli satan bir marka, Premium marka olacağım gibi bir vizyon belirlemiş değil, ama hedef kendi segmentinde en iyi konumda olmak diyebilirim. Belki de bu en iyi konum, bizi premium markalara oldukça yaklaştıracak bir konumdur.

Yeni Focus’taki yıllık satış hedefiniz nedir?
A.Ö: Bu sene hem yeni Focus’u hem de mevcut Focus’u satacağız. Dolayısıyla senenin ilk 3-4 ayı mevcut Focus ile geçti. Yeni Focus’u Mayıs ayı itibariyle satmaya başlıyoruz. Senede toplam 25.000 Focus satmayı hedefliyoruz. Bunun, şu anda öngördüğümüz 10.000 adet civarı yeni Focus, 15.000 adedi de mevcut Focus olacak, ama tabi bu bir varsayım. Şu anki konjönktür bize bu adetleri gösteriyor, pazarın hareketliliğine göre daha yukarıya da gidebilir.

Otomatik şanzımanı sadece 125 beygir gücündeki 1.6 benzinli versiyonda sunuyorsunuz. Otomatik opsiyonu diğer motorlarda ne zaman gelecek?
A.Ö: Şu an mevcut .Focus’ta da otomatik şanzıman 100 beygirlik 1.6 versiyonda sunuluyor. Yeni Focus’taki 125 beygirlik benzinli motor daha kuvvetli, daha iyi bir ünite. Ama bunun yanı sıra yeni Focus’ta  sunduğumuz Powershift otomatik şanzıman da aynı şekilde daha iyi. Powershift, bugün bizim 2 litrelik araçlarımız arasında yer alan Kuga ve Mondeo’da sunduğumuz ve tüketicinin bize pozitif geri dönüş yaptığı bir teknoloji. Yani yeni Focus’ta sunacağımız otomatik şanzıman da çok kuvvetli bir şanzıman olacak. Ancak kısa dönemde başka bir motor seçeneğinde otomatik şanzıman planımız yok.

Hem basın toplantısında hem de aracın genel özelliklerinde teknoloji odaklı bir yaklaşım var. Ford daha teknolojik bir markaya dönüşüyor diyebilir miyiz?
A.Ö: Evet. Ford, sunumlarımızda da anlattığımız gibi otomotivin yanısıra kendine aynı zamanda bir teknoloji şirketi olmak gibi bir vizyon da çizmiş durumda. Zaten bugün de bunun örneklerini veriyoruz. Focus lansmanında sizlere, birçok yeni ve teknolojik özelliği ulaşılabilir fiyatlarla sunduğumuzu anlattık. Aslına baktığınız zaman Ford’un vizyonu da bütün bu yeni teknolojileri bir teknoloji şirketi gibi otomotive hızla uygulamak. Çünkü gelecek buradan şekillenecek gibi görünüyor.

Toplam satışlarda 2011 yılını nasıl kapatmayı hedefliyorsunuz?
A.Ö: 2010 yılı çok hareketli geçti. Kamyon ve hafif ticari dahil yaklaşık 800.000’e yakın bir endüstriyle karşılaştık. Bizim için de 120.000’in üzerinde satış adediyle başarılı bir yıl oldu. Bu seneye baktığımız zaman da ilk 3-4 ay oldukça hareketli geçti. Genel tahminimiz bu senenin geçen seneye paralel olacağı. Belki bir parça daha iyi de olabilir. Hedefimiz geçen sene olduğu gibi yine liderliğimizi sürdürmek. Pazar 800-850 bin adet dolaylarında olacaktır, bizim hedefimiz 125-130 bin araç satışıyla geçen sene geldiğimiz noktayı biraz yukarı çıkarmak ve yılı lider olarak kapatmak olacaktır.

Focus’tan sonraki yeniliğiniz ne olacak?
A.Ö: Bu sene içerisinde önemli bir yeniliğimiz olmayacak. Mondeo bir değişiklik geçirdi, Focus’u yeniledik, Fiesta en eski ürünümüz olmasına rağmen yeni bir otomobil, S-Max, Galaxy, C-Max ve Grand C-Max, modellerimiz de yeni. Şu an en eski, özelliği değişmemiş ürün olarak sadece Fiesta kaldı, ama o da çok yeni bir ürün.

ÇOK OKUNANLAR