SEKTÖREL › Honda Türkiye fabrikası için radikal karar!

Honda Türkiye fabrikası için radikal karar!

18 Şubat 2019 / 19:21 Honda, Türkiye'deki Civic Sedan üretimini 2021 yılında sonlandırıyor. Detaylar için tıklayın...

Honda Türkiye fabrikası için radikal karar!

Otomotiv endüstrisi Honda'nın İngiltere'deki Swindon ve Türkiye'deki Şekerpınar fabrikalarını kapatacağı haberiyle çalkalanıyor. North Swindon Milletvekili Justin Tomlinson, Honda'nın İngiltere'deki fabrikasını kapatmasının nedeninin Brexit olmadığını dile getirerek, markanın Türkiye fabrikası için de çarpıcı iddialarda bulundu. Tomlinson; Honda'nın sadece İngiltere'deki değil, Türkiye'deki fabrikasını da kapatacağını, yeni üretim stratejisi doğrultusunda tüm Avrupa için Japonya'da üretim yapılacağını dile getirdi. 

Honda ise Türkiye'deki fabrikanın tamamen kapatılmayacağını, ancak 2021 yılında Civic Sedan üretiminin sonlandırılacağını açıkladı. Honda Türkiye'nin Şekerpınar fabrikasında 5 nesildir üretilen Honda Civic Sedan'ın 2021'den itibaren, yani bir sonraki nesliyle birlikte Japonya'da üretileceği belirtiliyor. 

Honda'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aynen yayınlıyoruz;

Honda bugün küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Bu yeniden yapılandırma, küresel otomotiv endüstrisindeki köklü değişikliklerin bir yansıması olarak Honda’nın elektrikli otomobillere verdiği önemi artırmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Elektrifikasyonun yol açtığı önemli değişiklikler, Honda'nın üretim operasyonlarını revize etmesini ve faaliyetlerini yüksek üretim hacminin yakalanabileceği bölgelerde yoğunlaştırmasını gerekli kılmaktadır.mBu nedenle, HUM (Honda UK Manufacturing Ltd.), mevcut model üretim ömrünün sonu olan 2021'de İngiltere'deki Swindon araç üretim tesisini kapatma önerisini bugün çalışanlarına iletmiştir. Tesis şu anda yılda 150.000 otomobil üretmekte ve yaklaşık 3.500 kişiyi istihdam etmektedir. Karardan etkilenen çalışanlarla görüşmelere bugün başlanacaktır.

Söz konusu küresel yapılanma Honda’nın Türkiye'deki otomobil operasyonlarını da kapsayacaktır. Honda Türkiye A.Ş. şu anda yılda 38.000 adet otomobil üretmektedir. Şirket, 2021 yılında mevcut Civic sedan modelinin üretimini durdurmayı bunun yanı sıra Türkiye'deki faaliyetlerini sürdürmeyi planlamaktadır. Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türkiye’deki paydaşlarıyla yapıcı diyaloğunu sürdürmeye devam edecektir.

Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue; “Sektörümüzü etkileyen köklü değişikliklerin sonucunda, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bunun sonucu olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayacağımıza dair çalışanlarımızla masaya oturmak üzere zor bir karar aldık. Bu hiç de kolay olmadı. Bugünkü duyurunun çalışma arkadaşlarımızda yaratacağı tedirginlikten dolayı derin üzüntü duyuyoruz” dedi.

Honda’nın Avrupa merkezi İngiltere’de yer almaya devam edecek ve Avrupalı ​​müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacak.

ÇOK OKUNANLAR