İLK BAKIŞ › Honda'dan 11-ileri üç kavramalı şanzıman!

Honda'dan 11-ileri üç kavramalı şanzıman!

20 Ağustos 2016 / 16:35 Japon üretici patentini aldığı şanzıman ile 10-ileri ve çift kavramalı şanzımanları geride bırakacak

Honda'dan 11-ileri üç kavramalı şanzıman!

Eğer 9-ileri otomatik şanzımanların gereğinden fazla vitese sahip olduğunu düşünüyorsanız üzülmeye hazırlanın, çünkü Honda yeni 11-ileri şanzımanının patentini aldı. Japon üreticinin yeni şanzımanındaki tek özelliği 10-ileri şanzımanlardan bir adet fazla vitese sahip olması değil, üç kavramaya sahip olan söz konusu şanzıman adeta otomobil tutkunlarının ezberini bozmak üzere geliştirilmiş.

Söz konusu şanzımanın patentinde üçüncü kavramanın çift kavramalı şanzımanlarda gerçekleşen tork düşüşünü azaltmaya yardımcı olacağı vurgulanırken, teorik olarak bakıldığında ise bu üçüncü kavrama daha hızlı vites geçişleri anlamına geliyor. 11 vites ise, sizlerin de tahmin edebileceği gibi, daha düşük yakıt tüketimine olanak sağlıyor. Honda’nın patentini aldığı bu yeni şanzımanı kullanıp kullanmayacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor, ancak şanzımanın kullanılması durumunda markanın şu anda en küçük modeli olan Jazz’dan, büyük Pilot modeline kadar tüm modellerde kullanılabileceği ve tüm modellerin yakıt tüketiminde daha iyi performans göstermesini sağlayabileceği konuşuluyor.

Haber: Ege Geçyatan 

ÇOK OKUNANLAR