SEKTÖREL › Hyundai Assan, üretim ve ihracatta rekor kırdı

Hyundai Assan, üretim ve ihracatta rekor kırdı

02 Ocak 2015 / 20:21 Hyundai Assan, yapılan son yatırım ile birlikte 2014 yılında üretim ve ihracat miktarlarını ikiye katladı

Hyundai Assan, üretim ve ihracatta rekor kırdı

Hyundai, Türkiye’de büyümeye devam ediyor. 2014 yılında tüm dünyada sekiz milyon adetten fazla araç satan Güney Koreli üreticinin Avrupa ve tüm bölge için küçük otomobil üretim üssü olan Hyundai Assan, son yatırımla birlikte hem üretim hem de ihracat miktarlarını ikiye katladı.

İzmit Fabrikası’nda 2014 yılında üretilen 203.157 adet i10 ve i20 modelleriyle geçtiğimiz yılın üretimini iki katına çıkaran Hyundai Assan, ağırlığı Avrupa olmak üzere 30’dan fazla ülkeye tam 179.793 adetlik ihracat gerçekleştirerek 2013’e göre rakamını yüzde 105 oranında artırdı ve Türkiye ekonomisine yaklaşık 1.5 milyar euro seviyesinde ihracat katkısı sağlamış oldu.

Bu rakamları 2015’te daha da yukarı çekmeyi hedefleyen Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker; “Yeni yatırımımız sayesinde 2014’te hem üretim hem de ihracat rakamlarımızı ikiye katladığımız için oldukça mutluyuz. Hem Türk hem de Avrupalı müşterilerimiz ürünlerimizin kalitesine ve sağlamlığına önem veriyor. Sektördeki gerilemeye rağmen ürünlerimize güvenerek müşteri memnuniyetini artırmaya odaklandık. Bu sayede müşterilerimizin taleplerine göre geliştirdiğimiz çevre dostu otomobillerimiz, marka değerimize de katkıda bulundu. Avrupa ve iç pazardaki artan talep karşısında son aylarda üretim planlarımızı revize ettik. Önümüzdeki yıl özellikle Yeni i20 modelimize talebin hem iç pazarda hem de Avrupa’da artacağını öngörüyoruz. Kasım ayı başında Yeni i20’yi tanıtırken, Türkiye’de sadece iki ayda 4000 adet araç satmayı hedefliyorduk. Ancak toplamda 5139 adetlik satışa ulaştık. Bu da bizim 2015 yılına daha güvenle bakmamızı sağladı ve B-segmenti liderliğinde ne kadar iddialı olduğumuzu gösterdi” dedi.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR