TEKNOLOJİ › Hyundai elektriklide yeni bir döneme giriyor

Hyundai elektriklide yeni bir döneme giriyor

03 Aralık 2020 / 23:19 Geleceğin elektrikli Hyundai modellerinde kullanılacak E-GMP platformu pek çok avantaj sunacak

Hyundai elektriklide yeni bir döneme giriyor

Hyundai Motor Group, geleceğin BEV (Battery Electric Vehicle) tipi araçları için geliştirdiği yeni platformunu tanıttı. E-GMP adı verilen bu yeni platformun, markanın 2025 yılına kadar üreteceği 23 yeni elektrikli modelin tümünde kullanılması planlanıyor. Bu yolda 2025 yılına kadar dünya çapında 1 milyondan fazla elektrikli araç satmayı hedefleyen Hyundai, BEV vizyonunun bir parçası olarak "IONIQ" markasını geçtiğimiz Ağustos ayında açıklamıştı. Bu yeni marka altında, üç özel model hazırlayan Hyundai, önümüzdeki yıl tanıtacağı IONIQ 5 ve IONIQ 6 haricinde 2024'e kadar da IONIQ 7'yi gün yüzüne çıkaracak. 

832e0a488511f2b870e516d235f91559_1.jpg

Dünyanın ilk çoklu şarj (400V/800V) ve çift yönlü güç dönüştürme işlevini bir arada sunan E-GMP platformu, sadece BEV araçlar için özel olarak geliştirilmiş. Mevcut içten yanmalı motorlu araçların platformlarına kıyasla daha fazla avantaj sunan E-GMP, sürüş performansı, güvenlik donanımları, esnek batarya yerleşimi, daha fazla yaşam alanı ve daha geniş bagaj gibi avantajlara sahip.

E-GMP, modülerleştirme ve standardizasyon yoluyla sedan, SUV ve CUV gibi farklı araç segmentlerinde kullanılabilecek. Örneğin; bu platform ile ekonomi odaklı bir BEV araç üretilebilirken, aynı zamanda yüksek performans isteyen müşteriler için de 0'dan 100 km/s hıza 3.5 saniyeden daha kısa sürede ulaşan hızlı bir model geliştirilecek. Ön ve arka arasındaki optimum ağırlık dağılımı, zemine yakın konumlandırılmış pil ve düşük ağırlık merkezi sayesinde üstün bir sürüş vaad edeceği belirtilen bu platformun böylece önceki BEV araçlara göre çok daha keyifli ve etkileyici bir tarza sahip olacağı da iddialar arasında.

832e0a488511f2b870e516d235f91559_2.jpg

Platform, ultra yüksek mukavemetli çelikten üretilecek ve özel batarya destek yapısı sayesinde olası kazalar için pil güvenliğini de sağlayacak. Ayrıca mühendisler, aracın önünde bulunan bağlantı noktalarını ve yapısını da güçlendirerek, elektrik sistemine ve aküye olası çarpma kuvvetini de en aza indirgemiş. A sütununun özel yapısı da yolcu bölmesinin takla esnasında veya önden şiddetli çarpışmalarda deforme olmasını önlüyor.

Ön ve arka akslar arasına monte edilen pil Hyundai'nin şimdiye kadar geliştirdiği en güçlü sistem olacak. Bu pil teknolojisinde yeni ve ayrı bir soğutma bloğu bulunuyor. Mevcut EV pil teknolojisine göre yaklaşık yüzde 10 oranında daha hafif olduğu açıklanan piller zemine daha yakın bir poziyonda konumlandırılıyor. Böylelikle kabinde daha fazla oturma ve yaşam alanı elde edilmiş.

832e0a488511f2b870e516d235f91559_0.jpg

E-GMP’nin yeni elektrik sistemi, güçlü bir motora ve EV invertöre sahip. Bu bileşenler, tek bir kompakt modüle entegre edilmiş. Yani, motorun maksimum hızını mevcut motorlara kıyasla yüzde 70'e kadar yükselterek güçlü bir performans sağlıyor. Yüksek performanslı motor, diğer motorlardan daha küçük ve aynı zamanda daha hafif. Böylelikle hem araç ağırlığı hem de yer bakımından daha verimli. Ağırlıklı olarak arkadan itişli bir yapıya sahip olan platform, isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekiş sistemine de izin verecek.

Mevcut elektrikli araçların çoğu 400V hızlı şarj altyapısı ile üretiliyor. Ancak, 350kW'a kadar 800V şarj altyapısının geliştirilmesiyle daha da hızlı şarj mümkün. Bu doğrultuda Hyundai, geçtiğimiz ay stratejik bir ortak ve hissedar olarak Avrupa'nın önde gelen yüksek güçlü şarj ağı IONITY'ye yatırım yapmıştı. IONITY, Avrupa ülkelerindeki otoyollarda 350 kW'a kadar şarj kapasitesi kullanarak 308 adet yüksek güçlü şarj (HPC) istasyonuyla hizmet veriyor. IONITY, bu sayıyı 2022 yılına kadar 400 HPC istasyonuna çıkarmayı planlıyor.

Hyundai de bu avantajı kullanarak, tam şarjlı bir batarya ile maksimum 500 km'nin üzerinde menzil sunmayı planlıyor. Araçlar 18 dakikada yüzde 80'e kadar yüksek hızda şarj edilebilirken aynı zamanda beş dakikada da sadece 100 km'ye kadar sürüş menzili için şarj imkanı mümkün olacak. Çift yönlü entegre şarj sistemini kullanan araçlar, 110/220V elektrikle çalışan aygıtları da özel prizi sayesinde çalıştırabilecek. Orta büyüklükte bir soğutucuyu ve 55 ekran LED TV’yi 24 saate kadar çalıştırabiliyor. Dahası, özel priz sistemiyle başka bir EV aracı da şarj edebiliyor.

Hyundai Motor Group Başkanı ve Ar-Ge Bölümü Başkanı Albert Biermann, basın toplantısında yaptığı konuşmadında; "Bugün önden çekişli Hyundai ve grubumuzdaki diğer markaların BEV modelleri, zaten kendi segmentlerinde en verimli otomobiller arasında yer alıyor. Arkadan itişli E-GMP ile teknolojik liderliğimizi, müşterilerimizin mükemmel sürüş dinamikleri ve olağanüstü verimlilik beklentilerine göre genişletmiş oluyoruz" dedi.

ÇOK OKUNANLAR