SEKTÖREL › Hyundai hızla büyümeye devam ediyor

Hyundai hızla büyümeye devam ediyor

17 Ekim 2011 / 00:32 Hyundai, bir kez daha 'Dünyanın En Hızlı Büyüyen Otomotiv Markası' seçildi

Hyundai hızla büyümeye devam ediyor
Dünya’nın 5’inci büyük otomotiv üreticisi olan Hyundai, göstermiş oluğu gelişim doğrultusunda dünyanın en önemli marka derecelendirme kuruluşu Interbrand tarafından, 2010 yılından sonra 2011’de de “En Hızlı Büyüyen Otomotiv Markası” seçildi.

Toplamda 6 milyar Amerikan Doları tutarında marka değeri biçilen Hyundai, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19.3’lük bir büyüme ile marka değerini bu rakama ulaştırdı. Dünyadaki tüm otomotiv markaları arasında 8’inci sırada bulunan Hyundai, genel sıralamadaki markalar arasında ise 61’inci sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl tüm markalar arasında 65’inci sırada yer alan Hyundai, 2011 yılında sağladığı bu önemli büyüme ile 4 sıra birden yükseldi. Marka değerindeki artış, otomotiv sektöründe yüzde 8.1, tüm markalar arasında ise yüzde 2.6 olarak açıklandı.

Hyundai, Yönetim Kurulu Başkanı Mong-Koo Chung’ın 2005 yılında aldığı marka değerini artırmaya yönelik marka yönetim felsefesi doğrultusunda yükselişe geçti. Hyundai bu stratejisini 2011 yılının Ocak ayında, Detroit Motor Show’da revize etti ve yılı “En Hızlı Büyüyen Otomotiv Markası” olarak tamamladı.

Alınan ödül ile ilgili konuşan Hyundai CEO’su Won-Hong Cho; “Elde ettiğimiz bu başarı, markamızın global ölçekteki gelişimini gözler önüne sermektedir. Gelecek dönemde modellerimizin daha çok müşteri tarafından arzu edilmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde marka değerimizi yükseltme yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Hyundai’nin başarısını yorumlayan Uluslararası Marka Derecelendirme Kuruluşu Interbrand ise tüm markaların büyümesinin yavaşladığı bir dönemde Hyundai’nin rekor düzeyde gelişiminine dikkat çekti. Interbrand aynı zamanda J.D. Power ve Consumer Reports gibi kuruluşlar tarafından da Hyundai’nin başarısının bu yıl içinde farklı değerlendirmelerde ödüllendirildiğini belirtti.

ÇOK OKUNANLAR