SEKTÖREL › Hyundai ix20'ye Euro NCAP'den 5 yıldız

Hyundai ix20'ye Euro NCAP'den 5 yıldız

31 Mart 2011 / 12:45 Hyundai ix20, Euro NCAP’in gerçekleştirdiği son çarpışma testinden en yüksek puanı alarak 5 yıldızın sahibi oldu

Hyundai ix20'ye Euro NCAP'den 5 yıldız
Euro NCAP testinden aldığı 5 yıldızla segmentinin en güvenli araçlarından biri olarak belgelenen Hyundai ix20, çocuk ve yaya güvenliği kategorilerinde de tüm rakipleri arasında en yüksek değeri elde etti.

Hyundai ix20, yetişkin korumasında yüzde 89 ile en yüksek skoru alarak bu rakama ulaşabilen birkaç MPV’den biri oldu. Önden ve arkadan çarpmalarda ix20’nin kabininin stabil kalması ve yolculara iyi bir koruma sağlaması, puanını yükselten en önemli etkenler olarak belirtildi.

Hyundai ix20, en büyük başarıyı çocuk ve yaya güvenliğinde elde etti. Hem 18 aylık hem de 3 yaşındaki dummy testlerinde en iyi sonuçları elde eden ix20, çocuk güvenliğinde yüzde 85 oranındaki korumayla oldukça güvenli olduğunu kanıtladı. Hyundai ix20, ayrıca yaya güvenliğinde de önemli bir sonuç yakaladı. Ön tamponda yayaların bacaklarını korumada maksimum puanı alan ix20, çocuk ve yetişkin yayaların başlarını kaput üstündeki çarpışma bölgelerinde iyi derecede korudu ve böylece yaya güvenliğinde yüzde 64’lük derece elde etti. Sonuç olarak ix20, hem çocuk hem de yaya güvenliğinde kendisinden daha büyük ve üst segmentteki MPV’lerden bile daha güvenli olduğunu ispatladı.

ÇOK OKUNANLAR