SEKTÖREL › Hyundai, Sanal Kokpit çalışmalarını hızlandırıyor

Hyundai, Sanal Kokpit çalışmalarını hızlandırıyor

08 Nisan 2019 / 00:11 Hyundai, gelecekte kullanacağı kokpit teknolojilerini tanıttı

Hyundai, Sanal Kokpit çalışmalarını hızlandırıyor

Hyundai, yeni nesil direksiyon simitleri ve kokpit teknolojileriyle sürüş kalitesini ve güvenliği bir üst seviyeye taşımaya hazırlanıyor. Marka, yaklaşık 4 yıllık bir geliştirme sürecinden sonra yeni sanal kokpit teknolojisini gün yüzüne çıkardı.

Tamamen dijital bir alt yapıya sahip olan sanal kokpit, direksiyon ve kokpit üzerindeki butonların sayısını azaltarak temiz bir arayüz sunuyor. Hyundai, fonksiyonel özellikleri ve donanımların kontrol kumandalarını da tek bir noktada sunmayı amaçlıyor. Şehir içi veya dışı kullanımlarda etkili olacak daha sezgisel bir direksiyon simidiyle de dijital kokpiti pekiştirmek isteyen Hyundai, burada iki farklı dokunmatik gösterge kullanıyor.

Mevcut direksiyonun çapı artırılırken ergonomik yapısı da sisteme göre yeniden ayarlanıyor. Her sürücünün ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmesi için butonlar bireysel isteklere göre uyarlanabiliyor. Çok katmanlı (MLD®) ekranlar ise kolay anlaşılması adına yeni ve yüksek çözünürlüklü iki aktüatör modülle geliştirilmiş. Ayrıca, kullanılan daha büyük dokunmantik ekran da kokpitin tam ortasına konumlandılıyor. Bu ekrandan aracın sürüş bilgileri, kişisel ayarlar ve diğer tüm sistemleri takip edilebilirken, ayrıca multimedya bağlantılarının ve mobil telefonlarla bağlantılarının da en hızlı şekilde gerçekleştirildiği açıklanıyor. Yansıması tamamen azaltılan ve sürüş esnasında kullanıcının dikkatini daha az dağıtacak şekilde geliştirilen bu ekranı ilk kez i30 modelinde deneyen Hyundai, bu sistemi diğer segmentlerde de kullanmayı hedefliyor.

ÇOK OKUNANLAR