MOTORSPORLARI › Hyundai WRC'ye iki önemli isim...

Hyundai WRC'ye iki önemli isim...

22 Temmuz 2013 / 14:40 Hyundai, i20 WRC'nin testleri için tecrübeli iki ralli pilotuyla anlaştı

Hyundai WRC'ye iki önemli isim...
Ülkemizde üretilerek tüm Avrupa’ya ihraç edilen i20’nin ralli parkurlarında mücadele edecek WRC versiyonunun gelişimi için iki yeni isim görev başına geçti. Otomobilin gelişiminde görev alacak olan Juho Hänninen ve Bryan Bouffier, ralli deneyimlerini Hyundai ile paylaşacak.

Monte Carlo Rallisi’yle start alacak 2014 sezonuna hazırlanan i20 WRC, her türlü zorluğa dayanması ve üstün performans sergilemesi için gece gündüz durmaksızın geliştirilmeye devam ediyor. Hyundai’nin Almanya Alzenau’daki tesislerinde geliştirilen otomobilin dinamiklerini ölçen ve daha üstün performans sunması adına takıma yön veren test pilotları, aracın maksimum değerlerini de gözlemlemiş oluyorlar. FIA Süper 2000 Dünya Ralli Şampiyonası’nın ardından sırasıyla 2011 ve 2012 FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nı (ERC) kazanarak adını tüm dünyaya duyuran Hänninen ayrıca 2010 yılında Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nı (IRC) da kazanan isim olmuştu.

Konuyla iligili olarak açıklamalar yapan Hänninen, “Hyundai Motorsport’un bir parçası olduğum için büyük gurur duyuyorum. Dünyaca ünlü bir markada çalışmak ve bu markanın gelişiminde rol oynamak benim için çok anlamlı. Şimdiki hedefim, 2014 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda aynı başarıları Hyundai markasıyla tatmak” dedi.

Fransız Bryan Bouffier ise üç kez Polonya Ralli Şampiyonu olarak tanınıyor. 2010 yılında da Fransa Ralli Şampiyonu olan test pilotu, ayrıca 2011 yılında ikonik Rallye Monte-Carlo’yu ve Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nı  kazandı. Avrupa Ralli Şampiyonası (IRC) ve Tour de Corse’a hakim olan Bouffier, bir test pilotu olmanın haricinde uzman analiz becerileriyle de dikkat çekiyor. Bu bağlamda engin tecrübelerini Hyundai Motorsport ekibinin büyümesine yardımcı olmak için de kullanacak ve daha fazla değerlendirme yapma şansı elde edecek.

Hyundai Motorport patronu Michel Nandan ise yaptığı açıklamada, “Her iki hızlı pilotun takımda olması son derece önemli bir gelişme. Hänninen ve Bouffier’ın hızlı sitillerini ve teknik becerilerini aracı geliştirirken kullanmak, markanın güçlü bir imaj oluşturmasına da zemin hazırlayacak. WRC zorlu bir yarış ve biz de bu yarışlarda en iyi sonuçları elde etmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR