SEKTÖREL › Hyundai'den yepyeni bir hız sabitleme sistemi

Hyundai'den yepyeni bir hız sabitleme sistemi

09 Kasım 2019 / 00:42 Hyundai, matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak güvenliği artıran yeni bir hız sabitleyici geliştirdi

Hyundai'den yepyeni bir hız sabitleme sistemi

Hyundai'nin makine öğrenimi baz alınarak geliştirdiği yeni nesil hız sabitleme sistemi (SCC), yapay zekadan faydalanıyor. Bu yeni teknolojide, araçtaki kameralar, sensörler ve algılayıcılar sürücünün alışkanlıklarını ve sürüş tarzını bir sistemde birleştiriyor ve merkezi bilgisayara gönderiyor. Bilgisayar daha sonra sürücünün sürüş düzenini belirlemek için toplanan bilgilerden ilgili ayrıntıları çıkarıyor. Bu süreçte makine öğrenme algoritması denilen yapay zeka teknolojisi uygulanıyor. Şürüş esnasındaki hız ve aradaki takip mesafesi de sürücünün reflekslerine ve kullanım tarzına göre ayarlanmış oluyor.

Sürüş düzeni de üç bölüme ayrılıyor; Öndeki araçlara olan mesafe, hızlanma ve tepki verme. Tüm bu düzende kullanılan bilgisayarın amacı, sürüş keyfini ve güvenliği artırmak. Hyundai, gelecekteki modellerinde bu sisteme yer vererek olası kazaların önüne geçmek isterken, aynı zamanda yarı-otonom sürüş deneyimine de odaklanıyor.

ÇOK OKUNANLAR