SEKTÖREL › Hyundai'den yıllık 300.000 adet kapasiteli pil fabrikası

Hyundai'den yıllık 300.000 adet kapasiteli pil fabrikası

04 Haziran 2023 / 18:29 Hyundai, elektrifikasyonda hedeflediği liderliğe ulaşmak için Amerika’da bir pil fabrikası kuruyor

Hyundai'den yıllık 300.000 adet kapasiteli pil fabrikası

Hyundai Motor Grubu ve LG Energy Solution (LGES), Amerika'da EV pil hücresi üretimi için ortak bir girişime imza attı. Elektrikli otomobillerin pillerini üretmek ve grubun Kuzey Amerika'daki elektrifikasyon stratejisini daha da hızlandırmak için kurulacak yeni fabrika için 4,3 milyar USD'nin üzerinde bir yatırım yapan ortaklar, yüzde 50'şer eşit hisseye sahip olacak. Yeni ortak girişimin yıllık üretim kapasitesi 30 GWh olup, yılda 300.000 adet EV üretimini destekleyebilecek. Tesis, şu anda yapım aşamasında olan Hyundai Motor Grubu Metaplant America'nın yanında yani Georgia, Bryan County'de kurulu olacak. Fabrika, en erken 2025 yılı sonunda pil üretimine başlamayı planlıyor. 

Hyundai Mobis, tesisteki hücreleri kullanarak pil paketlerini bir araya getirecek ve ardından bunları Hyundai ve Genesis EV modellerinin üretimi için grubun Amerika’daki üretim tesislerine tedarik edecek. Yeni tesis, bölgede istikrarlı bir pil arzı oluşturmaya yardımcı olacak ve markanın Amerika pazarında artan EV talebine hızlı yanıt vermesine olanak tanıyacak.

ÇOK OKUNANLAR