YENİ MODELLER › Hyundai'nin yeni sporcuları hazır

Hyundai'nin yeni sporcuları hazır

17 Mayıs 2020 / 15:42 Kısa süre önce Veloster N'i tanıtan Hyundai, bir de elektrikli Veloster ETCR yarış otomobilini geliştirdi

Hyundai'nin yeni sporcuları hazır

Veloster N modelini geçtiğimiz günlerde tanıtan Hyundai, bu otomobilin tamameln elektrikli bir yarış versiyonunu da geliştirdi. Veloster ETCR adı verilen konsept araç, yakın bir gelecekte pistlerdeki yerini alacak.

275 beygir gücünde 2-litrelik turboşarjlı motora sahip olan Veloster N, 8-ileri ıslak tip çift kavramalı şanzımanla donatılmış. Veloster N, hızlı vites geçişleri sunan N DCT şanzımanının da katkısıyla 0'dan 100 km/s hıza 5,6 saniyede çıkabiliyor. Islak tip N DCT, kuru çift kavramalı şanzımanın aksine yüksek tork bandında yağlama ve soğutma performansını artırmak için yağ kullanıyor. Ayrıca, şanzımanın yeni bir özelliği olan N Grin Shift (NGS) tork artırıcı ise turbonun aşırı basıncına izin vererek torku 353 Nm'den 377 Nm'ye kadar yüzde 7 artırıyor. Kısacası, 20 saniye boyunca şanzımanın tepkisini en üst düzeye çıkarıyor ve sürüş esnasında daha keskin ve etkili bir performans sunmuş oluyor.

Araçta kullanılan N Power Shift (NPS) ise sürüş esnasındaki gaz tepkilerine göre tork kayıplarını önlemekle görevli. Sistem, özellikle performanslı sürüş esnasında ön tekerleklere maksimum güç sağlamak için vites değişimlerini yeniden hesaplıyor ve torktaki herhangi bir kaybı önlüyor. 

a81527313f40b05bd3c2ff0e55579e2a_0.jpg

Otomobilde, elektronik devir kesici, kalkış kontrolü ve overboost gibi diğer güncellenmiş sürüş özelliklerinin yanı sıra mevcut yol koşullarına göre otomatik olarak devreye giren motor freni de kullanılıyor. Araç fren disklerinin aşırı ısınma riskini azaltmak için yokuş aşağı gibi eğimli yerlerde otomatik sensörler motor frenini devreye alıyor. Böylelikle, frene uygulanan şiddeti azaltarak disklerin aşınmasını engelliyor. Ayrıca, yarış pistinde ise motor devirlerini maksimum şekilde kullanıyor.

Yeni Veloster N, performans tutkusunu yaşatmak için kabininde de bazı geliştirmeler sunuyor. Normal bir koltuğa göre 2 kg daha hafif olan N logolu ve Alkantara döşemeli koltuklar, virajlarda sürücüyü sıkıca kavramak için yumuşak ve süet benzeri malzemeler kullanıyor. Ayrıca, ambiyans için koltuk arkalığının üst tarafında ışıklı bir N logosuna yer verilmiş. Bu ışıklı logo, araç içindeki diğer iç lambalarla birlikte çalışıyor ve aracın sportif kimliğine katkıda bulunuyor.

a81527313f40b05bd3c2ff0e55579e2a_1.jpg

HYUNDAI'NİN İLK ELEKTRİKLİ YARIŞ OTOMOBİLİ
Hyundai, Veloster N temelli tamamen elektrikli bir yarış otomobili üretti. Veloster ETCR adı verilen araç, markanın i30 N TCR yarış otomobili ilham alınarak geliştirilmiş. Arkadan itişli olarak geliştirilen elektrikli yarış otomobili, Williams AdvancedEngineering imzalı 798 voltluk bir bataryaya sahip. Ortaya yerleştirilen elektrikli motor araca maksimum olarak 680 beygir (500 kw) güç sağlıyor. Oldukça etkili bir performansa sahip motorun sürekli güç çıkışı ise 408 bg (300 kw) olarak açıklanıyor.

a81527313f40b05bd3c2ff0e55579e2a_2.jpg

ÇOK OKUNANLAR