SEKTÖREL › I-PACE Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi

I-PACE Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi

06 Mart 2019 / 22:39 Jaguar’ın ilk elektrikli modeli I-PACE, Avrupa’da Yılın Otomobili (Car of The Year) seçildi

I-PACE Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi

Avrupa’da Yılın Otomobili 2019 (COTY 2019) seçmelerinde bu yılın galibi tamamen elektrikli Jaguar I-PACE oldu. Birbirinden başarılı 6 rakibini geride bırakan Jaguar I-PACE, İngiliz üreticiye de tarihindeki ilk COTY ödülünü kazandırdı. Alanında uzman, 23 ülkeden 60 otomobil gazetecisi tarafından değerlendirmeye tabi tutulan 7 finalist otomobil arasından sıyrılmayı başaran Jaguar I-PACE, son 1 yılda kazandığı 56 ödülün en kıymetlisi olarak görülen COTY 2019’un da sahibi oldu. I-PACE, COTY seçimlerinde, Alpine A110, Citroën C5 Aircross, Ford Focus, Kia Ceed, Mercedes-Benz A-Serisive Peugeot 508 ile rekabet etti. I-PACE bu yıl finalistler arasındaki tek sıfır emisyonlu aday olarak yer aldı. 

Jaguar Land Rover CEO’su Prof. Dr. Ralf Speth de konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İlk tamamen elektrikli modelimizin aynı zamanda Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü kazanan ilk Jaguar olması bize büyük bir gurur veriyor. I-PACE, İngiltere'de sıfırdan tasarlandı ve üretildi. I-PACE şu anda teknolojik olarak piyasadaki en gelişmiş elektrikli araç. Gerçekten tüm kuralları altüst etti. Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü kazanmamız, dünya standartlarındaki ekibimizin neler yapabileceğini gösterdiği gibi aynı zamanda bizim için de onur veren bir başarıyı temsil ediyor.”

Jaguar’ın tamamen elektrikli ilk modeli olan I-PACE, 470 km’lik menzil sunarken, 0’dan 100 km/s hıza ise sadece 4,8 saniyede ulaşmayı başarıyor. Jaguar I-PACE’in 90 kWh gücündeki bataryası yüksek enerji yoğunluklu lityum iyon hücrelerden oluşuyor. I-PACE’te bulunan iki sabit mıknatıslı senkron elektrikli motor 400 BG güç ve 696 Nm tork üretiyor. İngiltere’de tasarlanan ve geliştirilen Jaguar I-PACE, bugüne kadar 8.000'den fazla kullanıcıya teslim edildi. 

ÇOK OKUNANLAR