GÜNDEM › I-PACE tek şarjla Everest yüksekliğine ulaştı!

I-PACE tek şarjla Everest yüksekliğine ulaştı!

19 Haziran 2021 / 00:15 Jaguar'ın tamamen elektrikli modeli I-PACE Everesting mücadelesini tek şarjla tamamlamayı başardı

I-PACE tek şarjla Everest yüksekliğine ulaştı!

Jaguar’ın tamamen elektrikli SUV modeli I-PACE ile Olimpiyat ve Dünya şampiyonu bisikletçi Elinor Barker, Everesting mücadelesi için bir araya geldi. Dünya çapında efsaneleşen Everesting mücadelesi, dünyanın en yüksek noktasına tırmanmak yerine belirlenen bir yokuşu defalarca inip çıkarak Everest Dağı'nın yüksekliği olan 8 bin 848 metreye ulaşma etkinliği olarak tanımlanabilir.

a47ae21bf28876471aa1e5f700014e13_0.jpg

Everesting, bu kez Jaguar I-PACE ile İngiltere’nin Cumbria bölgesindeki Great Dun Fell Dağı’nın dik yokuşları, virajları ve donma noktasına yakın sıcaklıklarıyla meşhur asfalt yollarında gerçekleştirildi. Elinor Barker X Jaguar I-PACE Everesting adı verilen ve I-PACE'in direksiyonuna geçen Elinor Barker’ın tek şarjla Everesting mücadelesini tamamlamayı başardığı Great Dun Fell Dağı’ndaki asfalt yol, yüksek rakımıyla birlikte dik yokuşları ve kompleks virajlarıyla da biliniyor. Great Dun Fell Dağı’nın 848 metrelik yüksekliği dondurucu seviyelere ulaşan iklim zorluklarını da beraberinde getiriyor.

a47ae21bf28876471aa1e5f700014e13_1.jpg

Son dönemlerde bisikletçilerin favori aktivitelerinden biri haline gelen Everesting mücadelesi ancak Everest Dağı’nın toplam yüksekliği olan 8.848 metrelik mesafenin kat edilmesiyle tamamlanabiliyor. Bunun için Elinor Barker, Jaguar I-PACE ile bir rampa boyunca tekrarlı bir şekilde inip çıkarak 11,6 kilometrelik başlangıç noktasına dönüş mesafesi de dahil olmak üzere toplamda 199,6 kilometre yol kat etti. Bisikletçiler tarafından “İngiltere’nin Mont Ventoux’sü” olarak da bilinen Great Dun Fell Dağı, ülkedeki en yüksek rakımlı rotaya da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, asfaltın oldukça dar olduğu yol üzerinde meydan okumanın başlangıç noktasından zirveye kadar uzanan tırmanış rotasına çok sayıda keskin viraj ve eğimi yüzde 20’ye varan yollar eşlik ediyor. 

a47ae21bf28876471aa1e5f700014e13_2.jpg

Elinor, 16 tur boyunca I-PACE’in rejeneratif frenleme teknolojisini kullanarak elde ettiği ilave yüzde 60’lık enerji geri kazanımı ile mücadeleyi tamamlamayı başardı. Ayrıca oldukça zorlayıcı olmasına rağmen enerjisinin yüzde 31’ini, yani 128 kilometrelik sürüş menzilini de muhafaza edebildi. Jaguar I-PACE’de kullanılan rejeneratif frenleme teknolojisi sayesinde elde edilen enerji geri kazanımı sistemi araca özellikle yokuş aşağı inişlerde 0,4 G'ye kadar yavaşlama imkanı sağlarken, aynı zamanda bataryayı da şarj ediyor. Jaguar Racing'in Formula E programından faydalanarak geliştirdiği sistem, bir yarışta yaklaşık yüzde 30’luk ek enerji sağlıyor. 

ÇOK OKUNANLAR