YENİ MODELLER › İşte çok beklenen ikinci jenerasyon Panamera!

İşte çok beklenen ikinci jenerasyon Panamera!

01 Temmuz 2016 / 16:59 Porsche tamamen yeni Panamera’nın üzerindeki örtüyü kaldırdı

İşte çok beklenen ikinci jenerasyon Panamera!

Porsche, Panamera’nın yeni jenerasyonunu otomotiv dünyasının beğenisine sundu. Yeni jenerasyon ile birlikte yeni bir ön ve arka tasarıma kavuşan otomobil tasarım açısından devrimden ziyade evrim geçmiş gibi görünüyor olsa bile şık detaylar ile yerine geçtiği modelden farklı olduğunu dışa vurmayı başarıyor. Otomobilin ön kısmı daha büyük hava girişlerine sahip farklı tamponu, yeni LED gündüz far desenine sahip yeni farları ve daha kaslı çamurlukları ile dikkat çekerken, otomobilin arka kısmı ise yine daha kaslı çamurlukları ve yeni daha rafine stopları ile fark yaratıyor. Bu değişiklikler sayesinde daha çok uzatılmış bir 911 gibi görünen yeni Panamera, yerine geçtiği modele kıyasla 30 mm daha uzun aks aralığı ve 34 mm daha uzun gövdesi ile de daha büyük boyutlara sahip.

Yeni Panamera’nın tasarımında büyük değişikliklerin yapılmış olduğu gözlerden kaçmıyor olsa bile, Porsche yetkilileri asıl önemli değişikliklerin otomobilin derisinin altında yapıldığının altını çiziyor. Artık tüm motorları turbo beslemeye sahip olan yeni jenerasyon Panamera’nın tüm versiyonları dört tekerlekten çekiş sistemi ve 8-ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile birlikte geliyor. Baz seçenek olarak sunulan Panamera 4S 440 bg güç ve 550 Nm tork üreten 2.9-litre hacimli çift turbo motor ile sunulurken, Panamera 4S Diesel’in kaputunun altında 420 bg güç ve 850 Nm tork üreten çift turbolu V8 turbo dizel motor yer alıyor. Stuttgartlı üretici yeni jenerasyon Panamera ürün gamının zirvesinde yer alan Panamera Turbo’nun gücünü 4-litre hacimli çift turbolu V8 motordan aldığını açıklıyor. 550 bg güç ve 770 Nm tork üreten bu versiyon 0-100 km/s sprintini yalnızca 3.6 sn’de tamamlıyor.

Porsche Panamera’nın yeni jenerasyonu ile gelen yenilikler elbette dış tasarım ve motorlar ile sınırlı değil. Yeni bir iç mekana kavuşan ikinci jenerasyon Panamera’nın iç mekanındaki en büyük değişiklik otomobilin orta konsolunda yer alan yeni 12.3 inçlik dokunmatik ekrana sahip infotainment sistemi olarak öne çıkıyor. Konsolda geleneksel tuşlar yerine kapasitif tuşlara yer veren Alman üretici, gösterge panelinde de değişikliğe giderek burada iki adet yedi inçlik renkli ekrana yer vermiş. Dört bölgeli klimaya ve arka koltuklara özel bir infotainment sistemine de sahip olan yeni Porsche Panamera’nın Türkiye’ye geliş tarihi ise henüz kesinleşmiş değil.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR