SEKTÖREL › İsveçli aileler Volvo'ya yardımcı oluyor

İsveçli aileler Volvo'ya yardımcı oluyor

21 Aralık 2017 / 01:17 Volvo Cars, otonom sürüş teknolojileri için ailelerden yardım almaya başlıyor...

İsveçli aileler Volvo'ya yardımcı oluyor

Volvo Cars, otonom sürüş özelliğine sahip araçlarını İsveçli ailelerin yardımıyla geliştiriyor. İsveçli aileler, kendilerine tahsis edilen otomobillerini Göteborg ve çevresindeki trafiğe açık yollarda test edecek ve izlenimlerini Volvo Cars mühendislerine aktaracak.

Göteborg bölgesinde yaşayan Hain ve Simonovski aileleri, ilk iki aile olarak Drive Me projesine destek vermek üzere Volvo XC90'larını teslim aldılar. Önümüzdeki yılın başında projeye üç ailenin daha katılacağı açıklanıyor. Dört yıl içerisinde ise Drive Me projesine 100 kişi dahil edilecek.

Her iki aile de otomobille günlük kullanım alışkanlıklarını devam ettirecekler. Şirketin mühendisleri Drive Me üzerinden tüketicilerin işe gidip-gelme, çocukları okula götürme veya alışverişe gitme gibi kullanım alışkanlıklarıyla ilgili çok değerli bilgiler toplayabilecek.

Volvo Cars, 2021 yılına kadar tamamen otonom bir otomobilin ticarileşmesini planlıyor. Drive Me' üzerinden elde edilecek olan veriler söz konusu otonom araçların geliştirilmesinde hayati bir rol oynuyor.Drive Me, gerçek kullanıcıları, sürüş destek sistemleri, dolayısıyla tamamen otonom araç teknolojilerinin farklı aşamalarının test edilmesi sürecine dahil ediliyor.

Hain ve Simonovski’ler, Volvo'nun en güncel sürüş destek sistemleriyle donatılmış olan Volvo XC90 araçlarını teslim aldı. Araçlar, kullanıcıların davranışlarını izlemek ve otomobille çevre hakkında daha ayrıntılı bilgi toplamak üzere bir dizi kamera ve sensör ile donatılmış durumda. Söz konusu ilk aşama boyunca sürücü ellerini her zaman direksiyon üzerinde tutacak ve aracı kullanırken sürüşü denetleyecek. Ancak zamanla, Drive Me projesindeki tüm katılımcılara, özel bir eğitim aldıktan sonra, kademeli olarak daha gelişmiş sürüş destek sistemlerine sahip araçlar sunulacak. Bu daha gelişmiş otomobilleri test etmek başlangıç aşamasında bir Volvo Cars güvenlik uzmanının gözetiminde kontrollü bir ortamlarda gerçekleştirilecek. Güvenlik noktasında herhangi bir soru işareti olan hiçbir teknoloji devreye alınmayacak.

ÇOK OKUNANLAR