SEKTÖREL › Kamera aynalar Honda e'de standart olacak

Kamera aynalar Honda e'de standart olacak

29 Mayıs 2019 / 22:37 Yan Ayna Kamera Sistemi’nin seri üretim Honda e’de standart olacağı açıklandı

Kamera aynalar Honda e'de standart olacak

Honda, bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilediği Honda e prototipinde kullanılan Yan Ayna Kamera Sistemi’nin seri üretimde standart olarak yer alacağını açıkladı. Geleneksel yan aynanın yerini alan küçük kameralar, görüntüleri araç içine yerleştirilen iki adet 6 inçlik ekrana aktarıyor. Söz konusu ekranlar ön konsolun her iki ucuna ergonomik açıdan sürücünün rahatlıkla görebileceği bir noktada sürücüye doğal bir görünüm sunacak şekilde konumlandırılıyor.

411c8e41e5da0fe1874f30943b792833_0.jpg

Yeni nesil kamera teknolojisi, otomobilin modern, yalın ve basit bir tasarıma sahip olmasına yardımcı oluyor. Geleneksel yan aynaların aksine, kameralar otomobilin genişliğine dahil olup tekerlek kemerlerinin dışına taşmıyor. Sadece görünümü iyileştirmekle kalmayan kameralar, aynı zamanda aerodinamik sürtünmeyi geleneksel kapı aynalarına kıyasla yaklaşık yüzde 90 azaltıyor. Bu da aracın verimliliği ve menzili noktasında kazanım sunarken, tüm araç için yaklaşık yüzde 3,8'lik bir iyileşme sağlıyor. Ayrıca, normalde daha yüksek hızlarda yan aynalar nedeniyle oluşan rüzgar gürültüsünde önemli bir azalma oluyor. Kamera ünitesi gövdesi lens üzerine gelmeyecek şekilde tasarlanırken, su birikimini engellemek için lens yüzeyinde su tutmayan bir kaplama bulunuyor.

411c8e41e5da0fe1874f30943b792833_1.jpg

Yan Ayna Kamera Sistemi’ne ait kameraların ideal konumu bir dizi güvenlik avantajını beraberinde getiriyor. Sürücü araç ayarları üzerinden ‘normal açı’ ve ‘geniş açı’ olmak üzere iki farklı görüş açısından birini seçerek geleneksel aynaya oranla kör noktayı normal açıda yüzde 10 ve geniş açıda yüzde 50 kadar azaltabiliyor. Ayrıca geri vites seçildiğinde geliştirilmiş kamera açısına ek olarak ekranda kılavuz çizgileri beliriyor.

Ekran parlaklığı ortam ışığına bağlı olarak otomatik ayarlanıyor. Yan Ayna Kamera Sisteminin olumsuz hava, düşük ışık ve gece koşullarında parlamayan ne bir görüntü sunması için kapsamlı test ve geliştirme çalışmaları yapılmış. Böylece sürücüye geleneksel aynalara oranla her ortamda daha ne bir görüntü sunulduğu açıklanıyor.

Honda e’nin seri üretim hali bu yılın sonlarına doğru tanıtılacak. 

ÇOK OKUNANLAR