KONSEPT › Kia Naimo Concept

Kia Naimo Concept

31 Mart 2011 / 12:19 Kia'nın yeni konsepti Naimo, yenilikçi teknolojileri Kore gelenekleriyle harmanlayan '0' emisyonlu bir otomobil

Kia Naimo Concept
Kia'nın Seul Otomobil Fuarı için hazırladığı Naimo adındaki konsept, inovatif teknolojilere yer verilen ancak aynı zamanda Kore mirasından izler de taşıyan çevreci bir otomobil. Naimo adı, Kore dilinde 'kare şeklinde' anlamındaki Ne-mo (Neh-mo olarak okunuyor) kelimesinden geliyor. Asimetrik cam tavanı, geniş görüş açısı sunan camları ve nokta şeklindeki LED'lerden oluşan  far ve stoplarıyla dikkat çeken Naimo Concept'in ön camında silecek bulunmuyor. Bunun yerine 'air wiper' adında bir sisteme yer verilmiş. Bu sistem ön camın hemen altında yer alıyor ve cama yüksek yoğunluklu hava üflüyor. B sütunu bulunmayan Konsept'te ayrıca yan aynalar yerine de kamera sistemine yer verilmiş.

Basit ve minimalist bir kabine sahip olan Naimo'nun iç mekanında Kore meşesine ve geleneksel Han-ji astarı gibi Kore kültürünün önemli parçalarına yer verilmiş. Bu geleneksel unsurlara diyot panel gibi teknolojik detaylar eşlik ediyor.

3.9 metre uzunluğunda 4 kişilik bir şehir otomobili olan ve CUV (Crossover Utility Vehicle) olarak tanımlanan Naimo'da Permanent Magnet tipi bir elektrik motoruna görev verilmiş. 80 kW (109 bg) güç ve 280 Nm tork verileri sunan bu motorun aracı 150 km/s maksimum hıza ulaştırabildiği açıklanıyor. Hızlı şarj ile 25 dakikada yüzde 80'i dolabilen 27 kWh'lik lithium-ion polimer bataryaları bulunan Kia Naimo, tek şarjla 200 km mesafe gidebiliyor.

Haber: Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR