YENİ MODELLER › Kia Rio Sedan

Kia Rio Sedan

21 Nisan 2011 / 02:09 Kia Rio'nun Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenen hatchback versiyonundan sonra sedan gövde tipi de gün ışığına çıktı

Kia Rio Sedan
Kia Motors Amerika (KMA), New York Otomobil Fuarı'nda yeni Rio'nun sedan gövde tipini sergiliyor. Kia'nın Irvine California'daki tasaırm stüdyosunda şekillenen Rio Sedan, markanın yeni tasarım diliyle uyumlu bir görünüme sahip. Yeni bir platform üzerine geliştirilen otomobil, selefinden daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir karoser yapısı sunuyor. 4366 mm uzunluğundaki yeni Rio Sedan'ın selefinden daha rijit bir gövdeye sahip olduğu da verilen bilgiler arasında.

2570 mm'lik dingil mesafesi sayesinde kabin genişliğinin arttığı belirtilen Rio Sedan'da plastik kalitesi de iyileştirilmiş. Aracın donanım özelliklerinde de ciddi bir artış olduğu belirtiliyor. ABS, Elektronik Stabilite Programı (ESC) ve Araç Denge Yönetimi (VSM), otomobilde güvenlik donanımlarına da önem verildiğini gösteriyor.

Rio Sedan'da 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanla sunulan 1.6 litrelik GDI benzinli motora yer verilmiş. 135 bg gücündeki bu motor ISG olarak adlandırılan stop-start sistemiyle donatılmış. Rio Sedan'ın, ekonomik ve verimli bir karaktere sahip olduğu açıklanan bu motor ile şehir içinde 7.8 lt/100 km, şehir dışındaysa 5.8 lt/100 km'lik tüketim değerlerine imza attığı iddia ediliyor.

Haber: Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR