SEKTÖREL › KONA Electric Avrupa'da üretim bandına alındı

KONA Electric Avrupa'da üretim bandına alındı

01 Şubat 2020 / 00:18 Hyundai, yeni başlayan üretimle birlikte KONA EV’nin Avrupa’daki teslimat süresini kısaltmak istiyor

KONA Electric Avrupa'da üretim bandına alındı

Hyundai, Avrupa'daki talepleri karşılayabilmek için KONA Electric'in üretimini Mart ayından itibaren artırmayı planlıyor. Elektrikli KONA'yı Çekya’daki Nosovice fabrikasında üretmeye başlayacak olan Hyundai, Ulsan’daki tesislerindeki mevcut üretimi de devam ettirecek. Hyundai’nin Nosovice’deki fabrikasında 3 bin 300 kişi çalışıyor ve günlük araç üretimi 1500 adete yaklaşıyor. Fabrikada üretilen i30, Tucson ve KONA EV modelleriyle birlikte yıllık kapasitenin 350.000 adete ulaştığı açıklanıyor.

Satışa çıktığı 2018 yılından bu yana KONA Electric'e olan talep günden güne artarken Hyundai de Avrupa'da, Kore’deki fabrikasıyla eş zamanlı üretim yaparak araçların teslimat sürelerinde zamandan tasarruf edecek. Marka, KONA Electric, IONIQ Electric ve hidrojen yakıt hücreli NEXO dahil olmak üzere Avrupalı müşterilerine 80.000'den fazla sıfır emisyonlu araç sağlayacak. Almanya, Fransa, Hollanda ve Norveç ise en fazla talebin olduğu ülkeler olarak öne çıkıyor.

1c58e6653d8967891d459126971cfbb0_0.jpg

Hyundai Avrupa Başkanı ve CEO'su Dong Woo Choi, Çekya’daki üretimle ilgili olarak; “Müşterilerimiz her zaman önceliğimizdir. Bu doğrultuda, elektrikli araçlarımıza karşı artan talebi karşılamak için stratejik planlarımıza ağırlık veriyoruz. Çünkü, Avrupalı tüketicilerin çevreye karşı sorumluluk bilinci sürekli olarak artıyor ve biz de EV'ler için bölge pazarını büyük bir potansiyel olarak görüyoruz. Vizyonumuz ve gelecekteki hedeflerimiz, mobilitedeki konumumuzu güçlendirerek liderliğe ulaşmak” dedi.

KONA EV, uzun menzilli elektrikli güç aktarma organlarına sahip olan seri üretim ilk B-SUV modeli. Hyundai, elektrikli KONA'da 11 kW'lık üç fazlı AC kabloyu kullanarak daha hızlı şarj imkanı da sunuyor. Ayrıca, bir başka kullanışlı özellik olan Blue Link® de KONA’nın bir diğer özelliği. Belirli pazarlarda sunulan bu servis, sürücülerin Blue Link telefon uygulamasını kullanarak araca binmeden motoru çalıştırmalarına olanak sağlıyor. 

ÇOK OKUNANLAR