YENİ MODELLER › Küçük Picanto artık daha olgun

Küçük Picanto artık daha olgun

25 Mayıs 2011 / 02:53 Bugüne kadar sevimli bir otomobil olarak gösterilen Kia Picanto bundan böyle 'olgun' sıfatıyla anılmak istiyor

Küçük Picanto artık daha olgun
Yeni Kia Picanto'nun uluslararası basın lansmanı İstanbul'da gerçekleştirildi. Ajanstomobil'in de katıldığı bu organizasyonda çeşitli ülkelerden 100'den fazla gazeteci ağırlandı. Otomotiv basını, yeni Picanto'yu İstanbul yollarında kullandı. Yeni neslinde hem beklentileri hem de sınıf standartlarını aşan Picanto, artık daha büyük boyutlara ve yeni donanımlara sahip. Küçük Kia ülkemizde, manuel ve otomatik şanzıman seçenekleriyle alınabilen 1.25 litrelik benzinli motorla sunuluyor ve 28.300 TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyor.

BÜYÜYEN BOYUTLARLA ARTAN HACİM
Segmentinin standartlarını bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan yeni Kia Picanto, önceki modelden daha uzun bir gövdeye ve dingil mesafesine sahip. 3.6 metrelik küçük otomobil, selefinden 60 mm daha uzun ve dingil mesafesi de 15 mm daha fazla. Otomobilin boyutlarındaki artışla birlikte bagaj hacmi de yüzde 27 oranında büyüyerek 200 litreye ulaşmış.

DAHA OLGUN BİR TASARIMA SAHİP
Picanto’nun sadece boyutları değil, tasarımı da olgunlaşmış. Artık sevimli olmaktan öte olgun ve çekici bir görünüme bürünen otomobil, markanın Soul modeliyle başlattığı yeni tasarım çizgisiyle şekillenmiş. Venga ve Sportage gibi diğer yeni nesil Kia modelleriyle benzer bir yüze sahip olan Picanto; yükselen omuz çizgisiyle de ayrıca daha dinamik bir görünüm sunuyor. Küçük otomobilin kabini de komple baştan yaratılmış. Kabinin “büyük bir otomobil”den beklenen çok sayıda konfor ve kullanım özelliğini sunduğu belirtilirken, tasarımda da kabin genişliği ve ferahlık ön plana çıkarılmak istenmiş. Şık bir görünüm sunan iki kollu direksiyon simidine sahip olan otomobilin kabininde gözle görülür bir kalite artışı yaşandığı da dikkatlerden kaçmıyor.

ÜLKEMİZDE 1.25 LİTRELİK MOTOR
Avrupa’da 3 farklı Kappa serisi motorla satışa sunulan yeni Picanto, ülkemize ise 1,25 lt’lik benzinli motorla ithal ediliyor. CVVT sürekli değişken supap zamanlamasına sahip olan dört silindirli benzinli motor 85 bg güç ve 121 Nm tork üretiyor. Otomobilin manuel versiyonundaki ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4.7 lt, CO2 emisyonuysa 109 g/km olarak veriliyor. Manuel versiyonda standart olarak sunulan vites değiştirme göstergesi de tüketimin düşmesine yardımcı olan bir özellik. Bunun yanında araçta akıllı alternatör yönetim sistemine de yer verilmiş. Aküye giden gücü kontrol eden bu sistem sayesinde, araç yavaşlarken ve rölantide çalışırken yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin düşürülüp performansın artırıldığı açıklanıyor.

DONANIM ÖZELLİKLERİ DİKKAT ÇEKİCİ
Kia Picanto artık daha donanımlı bir otomobil. Ülkemizde tek bir donanımla sunulan otomobilde,  klima, elektrik kontrollü ve ısıtmalı yan aynalar, yolcu koltuğu altında eşya gözü, 14 inçlik alaşım jantlar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, direksiyondan kumandalı radyo ve MP3 uyumlu CD çalar, AUX/iPod/USB bağlantısı, yol bilgisayarı, elektrikli ön ve arka camlar, ön ve arka sis farları gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Basın lansmanında gazetecilerin kullandığı otomobillerdeki, LED'li gündüz farları, ısıtmalı ön koltuklar, katlanan yan aynalar ve ısıtmalı direksiyon simidi gibi özelliklerse aracın Türkiye paketinde bulunmayan donanımlar arasında.Otomobilin güvenlik donanımları da dikkat çekici. Ani yapılan frenlemelerde devreye giren acil fren sinyali ESS, sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam altı adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, BAS fren destek sistemi gibi donanımlara sahip olan Picanto, her zamankinden daha güvenli bir otomobil. 2005, 2006, 2007 ve 2010 yılında ülkemizde A segmentinin en fazla tercih edilen otomobili olmayı başaran Picanto bakalım bu başarıyı daha fazla donanım sunan ancak fiyatını da yükselten yeni neslinde sürdürebilecek mi?

Yazı: Bahadır BEKTAŞ / İstanbul
Fotoğraflar: Savaş YILMAZ

ÇOK OKUNANLAR