YENİ MODELLER › Lamborghini Aventador LP700-4

Lamborghini Aventador LP700-4

13 Mart 2011 / 02:24 Murcielago'nun yerine nefes kesici bir otomobil geçti. 700 bg gücündeki Aventador, 100 km/s hıza sadece 2.9 sn'de çıkıyor

Lamborghini Aventador LP700-4
Lamborghini Murcielago 10 yıl boyunca üretildi ve yerini daha iyisine, Aventador'a bıraktı. Lamborghini mühendisleri bu en kızgın boğayı her yönüyle çok iyi eğitmişler. O, hafif karoser yapısıyla yüksek mühendislik ürünü yepyeni bir otomobil. Murcielago'nun Superveloce versiyonu kadar hafif olan Aventador, yerini aldığı modelden daha güçlü olmasına rağmen %20 daha az emisyon değerleri sunuyor.

Monokok gövdeye ve karbonfiber yolcu kabinine sahip olan Aventador'un alçak tavan çizgisi ve keskin M formlu çizgileri onu bir hayli farklılaştırıyor. Yandığında Y formuna bürünen LED'li gündüz farlarıysa bu boğaya ilginç bir görünüm kazandırıyor. 6.5 litrelik V12 motoru 700 bg güç üreten Aventador'un toplam ağırlığı 1575 kg olarak açıklanmakta. Düşük ağırlığı ve güçlü motoru sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 2.9 saniye gibi ürkütücü bir sürede ulaşan aracın motor sesi akustiğine de ayrı bir önem verilmiş. Maksimum hızı 350 km/s olarak açıklanan otomobilin V12'sine 7 ileri ISR robotize şanzıman eşlik ediyor. Şanzıman, vites değişimlerini 50 milisaniyede gerçekleştiriyor. Araç, adındaki "4" rakamından da anlaşılacağı üzere 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. Motorunun ağırlık merkezi, önceki modele göre 6 cm alçaltılan otomobilin yütüyen aksamında alüminyumdan çift çarpraz sevk çubuğuna, push-road'lara ve yatay amortisörlere yer verilmiş. Bu yapı Formula 1 otomobillerinden esinlenilerek inşa edilmiş.

Aventador, Strada,Sport ve Corsa olarak adlandırılan sürüş modlarına sahip. Motor, şanzıman, diferansiyel, direksiyon ve sürüş destek sistemlerine etki eden bu modlardan Strada günlük kullanıma, Sport ve Corsa modlarıysa pist kullanımına yönelik ayarlar içeriyor.

Aventador’un iç mekanıysa oldukça seçkin görünüyor. Kabin, kaliteli malzemelerle donatılmış ve yüksek işçilikle yaratılmış. İçeride Bluetooth, iPod bağlantısı ve navigasyon gibi birçok özelliği barındıran TFT ekran dikkat çekiyor. Gösterge tablosunda digital animasyonlara yer verilen aracın marş düğmesi orta konsolda yer alan kırmızı bir kapağın altında yer alıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR