SEKTÖREL › Lancia'dan sinemaya destek!

Lancia'dan sinemaya destek!

29 Eylül 2011 / 23:43 Lancia,22-25 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenen Roma Türk Fim Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlendi

Lancia'dan sinemaya destek!
Lancia’nın ana sponsorluğunda bu yıl ilk kez düzenlenen Roma Türk Film Festivali, Roma Türk Büyükelçiliği'nin destekleriyle, Roma’nın ünlü Villa Borgeshe Bahçeleri içindeki Casa Del Cinema salonlarında İtalyan ve Türk sinema severleri bir araya getirdi.

Gerçekleştirilen gala gecesinde Tofaş CEO’su Ali Pandır; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı’nın destekleri ve  Tofaş çatısı altında bulunan Lancia’nın ana sponsorluğunda düzenlenen Roma Türk Film Festivali’ne destek veriyor olmaktan ötürü büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Pandır, Tofaş’ın ülke ekonomisi ve istihdamına sağladığı katkılarının yanında, desteklenmesine devam edilen kültür-sanat projeleri ile sosyal sorumluluk çalışmalarını artırmayı ilke edindiklerinin de altını çizdi.

22–25  Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Roma Türk Film Festivali’, İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana, korkulu bir ifadeyi esprili bir söylemle  anlatmak için kullandıkları “Mamma li Turchi”/ “Eyvah Türkler Geliyor” cümlesini “motto” olarak aldı. Festival bu sloganı, “Filmleriyle Geliyorlar” cümlesi ile tamamlayarak tarihe ironik bir gönderme yaptı ve geçmişin bıraktığı izleri kültürel bir buluşma ile yeniden yapılandırdı.

Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in onursal başkanlığında bu yıl ilk kez düzenlenen  Roma Türk Film Festivali’nin açılışı Yavuz Turgul’un “Av Mevsimi” filmiyle gerçekleştirildi. Gala gecesine katılan ünlü oyuncular Şener Şen ve Cem Yılmaz da festivale gönülden destek verdi. Açılış gecesinde  Yavuz Turgul’a Onur Ödülü verilirken, festivalin kapanışı, Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu” filmi ile yapıldı. Türk Sineması’nın büyük prodüksiyonları ile daha küçük bütçeli yönetmen sinemasının iç içe olduğu bir konseptle İtalyan izleyicisinin karşısına çıkaran Roma Türk Film Festivali kapsamında 19 uzun metraj, 4 belgesel ve 7 kısa filmin yer aldığı 30 filmlik bir program İtalyan izleyicisi ile buluşturuldu.

ÇOK OKUNANLAR