GÜNDEM › M mühendisleri daha güçlü bir i8 üretmeyecek

M mühendisleri daha güçlü bir i8 üretmeyecek

19 Mayıs 2014 / 23:40 BMW’nin M departmanı yöneticileri i8’i daha güçlü hale getirme hedeflerinin olmadığını açıkladı

M mühendisleri daha güçlü bir i8 üretmeyecek

i8 konseptinin ortaya çıktığı ilk günden beri ortaya otomobilin BMW’nin M departmanı tarafından geliştirilecek yüksek performanslı bir versiyonu hakkında pek çok söylenti atıldı. Ancak bu söylentiler BMW M Ürün Geliştirme Direktörleri Carsten Pries ve Friedrich Nitschke’nin geçtiğimiz günlerde M GmbH’nin daha güçlü bir i8 üzerinde çalışmayacağını açıklaması ile sonlandırıldı.

Model eğer üretilseydi M8 adıyla anılacaktı ve BMW’nin amiral gemisi modellerinden bir tanesi olacaktı. M departmanından yapılan bu açıklamalara karşın, Bavyeralı üreticinin 100. yılını kutlayacağı 2016 yılı için bir süper otomobil üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Geçtiğimiz yıl ortaya atılan söylentide bu süper otomobilin 650 bg civarında güç üreten 4.4-litrelik çift turbolu V8 motora sahip olacağı ve retro gövde panelleriyle BMW’nin ikonik modeli M1’e gönderme yapacağı bilgisi yer alıyor.

Her ne kadar M armasına sahip bir i8 üretilmeyecek olmasa bile, BMW’nin karbon fiber teknolojisindeki buluşları gelecek yıllarda markanın daha “normal” otomobillerinde karşımıza çıkacak. Münih merkezli üretici daha önce karbon fiber üretimini arttıracağı ve bu hafif materyali i ve M modellerinin dışında gelecek nesil 5- ve 7-Serileri’nde kullanacağını açıklamıştı.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR