YENİ MODELLER › Makyajlı Arteon sürprizlerle geliyor

Makyajlı Arteon sürprizlerle geliyor

26 Haziran 2020 / 11:25 Volkswagen, makyajlı Arteon'u yeni teknolojiler, iki gövde tipi ve hibrit motor seçeceğiyle sunacak

Makyajlı Arteon sürprizlerle geliyor

Volkswagen’in dört kapılı coupe modeli Arteon güncellenmiş haliyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. 2020'nin ikinci yarısında Avrupa’da satışa sunulması planlanan makyajlı Arteon, yeni teknolojilere kavuşurken, ürün gamına sportif bir station görüntüsüne sahip olan bir Shooting Brake versiyon ve bir de Plug-in Hybrid seçenek ekliyor.

Arteon makyajla birlikte daha dikkat çekici bir yüze kavuşmuş. Yeni Arteon’da ön farlardan radyatör ızgarası içerisine kadar devam eden LED gündüz farı şeridi otomobile daha ışıltılı bir görünüm kazandırırken, yeni LED stoplar da aynı etkiyi arka bölümde yaratıyor.

b4364b42227ca545a0247d86fdd3e3b7_1.jpg

Yeni Arteon’ın iç mekanında, modelin karakterine uygun olarak yeniden tasarlanmış bir konsol bulunuyor. İçeride; tüm yüzeyler, havalandırma çıkışları, gösterge paneli, bilgi-eğlence sistemi ve klima kumandaları da dahil olmak üzere orta konsol ve kapı döşemeleri yeniden tasarlanmış. “Touch slider” ile sezgisel olarak kontrol edilebilen otomatik klima ve dokunmatik tuşlara sahip yeni direksiyon ile kullanışlılık artırılmış. Arteon'da tercih edilen donanım seviyelerine göre iç mekanın premium kalite algısını daha üst seviyeye çıkaran yeni ahşap veya krom dekor seçenekleri de sunuluyor. Kapı içindeki dekorların içerisine entegre edilen 30 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması da özellikle gece yolculuklarında keyifli bir sürüş deneyimi vaat ediyor. 

b4364b42227ca545a0247d86fdd3e3b7_2.jpg

Arteon’da yeni nesil dijital gösterge paneli "Digital Cockpit Pro" standart olarak sunuluyor. 10,25 inç'lik ekranın yüksek çözünürlüğe ve net grafiklere sahip olduğu açıklanıyor. Otomobilin ayrıca multimedya sistemi de yenilikler barındırıyor. “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor. Harman/ Kardon'un 700 watt'lık güçlü ve yüksek kaliteli ses sistemi de makyajlı Arteon’a özel olarak tasarlanmış. 

b4364b42227ca545a0247d86fdd3e3b7_3.jpg

YARI OTONOM SÜRÜŞ ASİSTANI

Arteon’da 210 km/s hıza kadar sürüş imkânı sağlayan, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” sistemi ilk kez kullanılıyor. “Travel Assist” özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu ve yol çalışmalarının bulunduğu bir rotada sürüşü daha güvenli ve daha rahat hale getiriyor. Sezgisel Adaptif Hız Sabitleyici “Predictive ACC”, Travel Assist'in parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Adaptif Hız Sabitleyici otomobilin hız sınırlarına, virajlara ve kavşaklara uygun hız adaptasyonuyla hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip Ön Bölge Asistanı “Front Asist”, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist”’in diğer bileşenleri olarak dikkat çekiyor.  

b4364b42227ca545a0247d86fdd3e3b7_0.jpg

ARTEON EHYBRID İLE ŞEHİR İÇİNDE SIFIR EMİSYON

Arteon’a performans ve verimlilik odaklı yeni bir motor seçeneği ekleniyor. Modelin ürün gamında ilk kez kullanılan plug-in hibrit sürüş sistemine sahip Arteon eHybrid, özellikle elektrikli sürüş menziliyle, günlük kullanımda sıfır emisyonla seyahat deneyimini mümkün kılıyor. Plug-in hibrit sürüş sistemi, 50 km’ye kadar olan mesafeleri tamamen elektrik motoru üzerinden kat etmek üzere uyarlanmış. Bu nedenle, bataryada yeteri kadar şarj bulunması halinde, eHybrid modeli her zaman E-Mode'da çalışmaya başlıyor. Arteon eHybid şehir elektriği üzerinden şarj edilebilmesinin yanında kendi içten yanmalı motoruyla da uzun seyahatlerde şarj edilerek, şehir içi trafiğe girildiğinde elektrikli motoru sayesinde sıfır emisyon kullanımı sağlıyor. Elektrikli motor 140 km/s'nin üzerindeki hızlarda ise TSI motoru destekliyor. Arteon eHybrid’teki elektrik enerjisi bir yandan tamamen elektrikli sürüş için kullanılabilirken, diğer yandan performansın artırılması amacıyla da kullanılmış oluyor. 1.4 lt TSI motor 156 bg güç üretirken, elektrikli motor ise 115 bg gücünde. Bu iki motorun birlikte çalışması sonucunda, 218 bg'lik sistem gücü elde ediliyor. Arteon eHybrid’de, Volkswagen'de hibrit otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilmiş 6-ileri DSG şanzıman bulunuyor. 

Arteon’un diğer motor seçenekleri arasında 3 farklı TSI ve 2 farklı TDI motor yer alıyor. 1.5 lt hacminde sadece manuel vites ile sunulacak TSI motor 150 bg güç üretirken, 2.0 lt hacmine sahip TSI motorlar ise 190 bg ve 280 bg güç seçenekleri ile sunuluyor. 2.0 lt hacminde sunulacak TDI motorlar ise 150 bg ve 200 bg güç üreten seçeneklere sahip. 

Makyajlı Arteon’un plug-in hybrid teknolojisine sahip eHybrid Fastback versiyonunun 2021 yılının ikinci yarısında Türkiye yollarında olması planlanıyor. 

ÇOK OKUNANLAR