SEKTÖREL › Makyajlı Hyundai i20 de Cenevre'de

Makyajlı Hyundai i20 de Cenevre'de

07 Mart 2012 / 02:20 Hyundai'nin ülkemizde üretilen B-segmenti modeli i20, makyajlı haliyle Cenevre'de görücüye çıktı

Makyajlı Hyundai i20 de Cenevre'de
Hyundai, Cenevre Otomobil Fuarı'nda 3 tanesi dünya, 2’si Avrupa Prömiyeri olmak üzere toplam 5 yeni modelini sergiliyor. Hyundai’nin gelecekteki modellerinin ilk ipuçlarını veren i-oniq konsepti, i30 Wagon ve Türkiye’de üretilen i20 ilk defa Cenevre’de görücüye çıktı.

Makyajlı i20, Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesi ile yorumlanmış yeni ve modern yüzü ile Avrupalı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Özellikle genç kullanıcıları hedefleyen i20'nin dış tasarımında olduğu gibi iç mekanında da değişiklikler bulunuyor. Hyundai i20'deki makyajın sadece görsel değişikliklerle sınırlı kalmadığı, motor seçenekleri, yol tutuş becerisi, malzeme kalitesi, teknoloji ve donanım konularında da büyük bir değişimin yaşandığı açıklanıyor.

Motor gamında farklılıklar var
CVVT teknolojisine sahip, 100 bg gücündeki mevcut 1.4 litrelik benzinli motor, düz ve otomatik şanzıman tercihleri ile yeni i20’de de devam ettirilirken, otomobilin bir diğer motor seçeneği olan 90 beygirlik 1.4 turbodizel alternatif de tüketicilere sunulmaya devam ediyor. 1.2 litrelik benzinli motor, yapılan iyileştirme sonucu CVVT teknolojisi ile gücünü 87 bg’ye çıkartırken emisyon değerinde de eskisine oranla düşüş sağlanmış. Makyajlı Hyundai i20, ilk olarak Mayıs ayında bu 3 motor seçeneğiyle satışa sunulacak ve satışına başlandıktan birkaç ay sonra ise 75 bg gücünde 1.1 litrelik yepyeni bir dizel motor seçeneğine kavuşacak. 3 silindirli U-II Serisi yeni düşük hacimli motor 180 Nm torka ve 84 g/km emisyon değerine sahip. 1.1 litrelik bu motor da 6 ileri düz vites seçeneği ile satışa sunulacak.
 
Kabininde de farklılıklar bulunuyor
Tasarımdaki değişikliklerin ardından önde 30 arkada ise 25 mm uzayan i20, toplam 55 mm kazanarak 3995 mm uzunluğa ulaştı. Donanım paketlerine göre çelik veya aluminyum alaşımlı 15 inç’lik jantlara sahip olan i20’nin jant opsiyonlarında da yeni tasarımlar mevcut. Bunun yanında otomobil, toplam 9 farklı renk seçeneğiyle üretilecek. İç mekanda şık bir hava yakalanan i20’de malzeme kalitesinde de iyileştirme olduğu açıklanıyor. İç mekanda kullanılan yumuşak plastik malzeme ve parlak siyah kaplamalar çok daha sofistike ve modern bir görünüm sunuyor.

Donanım açısından da zenginleşen i20’de; akıllı anahtar sistemi ile birlikte start/stop butonu, tek dokunuşlu üçlü dönüş sinyali, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, Bluetooth telefon kiti, hız sabitleme ve dikiz aynasında yer alan geri görüş kamerası ekranı gibi özelliklere yer verilmiş. İç mekanda plastik malzemeler ile birlikte döşeme kumaşlarında da değişikliklerin yapıldığı i20'nin ön konsolunda da tasarım değişikliğine gidilmiş.

İyileştirilen platformu sayesinde Hyundai i20'nin artık daha hisli ve kusursuz bir sürüşe sahip olduğu iddia ediliyor. Otomobil, önde McPherson, arkada ise torsiyon sistemine sahip. Platformdaki geliştirmelere ek olarak i20’nin direksiyon sisteminde de, daha hisli bir sürüş için yeni bir yazılım kullanılmış. Yenilenen Hyundai i20’de gürültü ve titreşim konularında da iyileştirmeye gidilerek kabin içi ses seviyesinin düşürüldüğü açıklanıyor. İzolasyondaki iyileştirmelerle birlikte yol, rüzgar, egzoz ve motor sesi kabin içine minimum seviyede yansıdığı ve bunun da i20’ye daha sessiz bir sürüş sağladığı belirtiliyor. Direksiyon ve iç mekandaki yapısal güçlendirmelerle yol tepkilerinin en aza indirildiği makyajlı Hyundai i20, motor ve şanzıman parçalarındaki hafifletme ve küçültme işlemleriyle de motor gürültüsünde düşüş elde etmiş.

i20, artık Hyundai’nin birçok güncel modelinde kullanılan VSM (Vehicle Stability Management – Araç Stabilite Yönetim) sistemine sahip. Donanım seviyelerine göre ABS, ESP (Elektronik Stabilite Programı), BAS (Brake Assist System – Fren Destek Sistemi), ön yan ve perde hava yastikları bulunan Hyundai'nin artık daha da güvenli olduğu açıklanıyor.

ÇOK OKUNANLAR