LANSMAN › Makyajlı Yeti'de Türkiye'ye özel versiyon...

Makyajlı Yeti'de Türkiye'ye özel versiyon...

01 Mart 2014 / 10:21 Skoda, yeni bir görünümle sunduğu makyajlı Yeti'de DSG şanzımanlı 1.6 TDI versiyona da yer veriyor

Makyajlı Yeti'de Türkiye'ye özel versiyon...

Skoda'nın küçük crossover modeli Yeti yeni yüzüyle yollarda. Makyajla birlikte, markanın mevcut tasarım çizgisine uygun bir görünüme kavuşan otomobilin farları, tamponları, ön ızgarası ve motor kaputu yeniden tasarlanmış. Kabinindeki kalite algısı artırılan otomobilde, ‘Simply Clever’ yaklaşımına uygun bazı yeni detaylar da bulunuyor. Çift taraflı kullanılabilen bagaj halısı, bagajda bulunan portatif LED aydınlatma, sürücü koltuğunun altındaki eşya gözü ve kapı içlerindeki atık kutusu, Yeti’deki bu yeni detayları oluşturuyor.

Yeti ülkemizde önden çekişli olarak sunuluyor. 4x4 versiyon tabii ki mevcut, ancak 2-litrelik motora sahip olan bu versiyon isteğe bağlı olarak ithal edilecek. Ülkemizdeki fiyat listesindeyse 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. 105 beygir gücündeki 1.2 TSI benzinli gamın giriş seviyesinde yer alıyor ve manuel şanzımanla alınabiliyor. DSG ile sunulan 122 beygir gücündeki 1.4 TSI ise güçlü benzinli seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Dizel versiyon ise Volkswagen grubunun artık ezberlediğimiz 105 beygirlik 1.6 litrelik TDI ünitesine sahip. Bu seçenek hem manuel hem de DSG şanzımanla tercih edilebiliyor. Açıklamalara göre; DSG şanzımanlı dizel-otomatik versiyon tamamen ülkemiz düşünülerek geliştirilmiş. Başarılı bir kombinasyon olduğuysa ortada; hem keyifli hem de ekonomik; ortalama yakıt tüketimi 5.0 lt/100 km olarak açıklanıyor. TDI-DSG kombinasyonu aynı zamanda iyi bir performans da sunuyor.

Makyajlı Yeti’de fiyatlar 51.900 TL ile 75.900 TL arasında değişiyor. 1.6 TDI-DSG kombinasyonu listenin üst taraflarında yer alıyor ve 68.900 TL’den başlayan etiketler taşıyor. En dişli rakip olan Nissan Juke’ta dizel-otomatik seçenek olmaması Yeti için bir avantaj.

Tolga Şenyücel: 'Bu yıl 2500 adet Yeti satmayı hedefliyoruz'

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Skoda markasının Türkiye’den beklentilerinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle Türk tüketicisinin beğenilerine uygun çözümler geliştirdiğine dikkat çekerek, “Bu amaçla 1.6 litre 105 beygirlik dizel motor ve DSG otomatik şanzımanlı Yeti, Türkiye pazarına uygun olarak geliştirildi. Türkiye‘deki tüketicilerin kullanım alışkanlıkları dikkate alınıp, özel yatırım yapılarak üretim planına dahil edildi.“ dedi.

Yeti’nin, yenilenen unsurlarıyla birlikte farklı kitlelere de hitap etmesini beklediklerini kaydeden Senyücel, “Yeti'nin 1.6 dizel otomatik motor seçeneğiyle, büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu’da da önemli bir talebe imza atacağını düşünüyoruz. Yeti‘nin yeni yüzüyle ve sunduğu yeniliklerle beğeni kazanacağına inanıyoruz. Bu yıl 2.500 adet Yeti satmayı hedefliyoruz ve SUV segmentinde yüzde 5‘lik pazar payına ulaşmayı planlıyoruz."diye konuştu.

2013 yılında elde edilen başarılardan sonra 2014 yılı için de yoğun bir çalışma süreci içine girdiklerini hatırlatan Senyücel, “Skoda olarak 2013 yılını hedeflediğimiz gibi bitirdik. Yüzde 27’lik büyümeyle beklentilerimiz doğrultusunda yılı 12 bin 833 adetlik satışla kapattık. 2014 yılında da büyük ölçüde yenilemiş ürün gamımızın yanı sıra yeni aksiyon modellerimizle Skoda‘nın gücünü daha çok hissettireceğiz. Bu yıl toplamda Pazar payı hedefimiz yüzde 2,5.“ dedi.

ÇOK OKUNANLAR