GÜNDEM › Mazda, Milano Tasarım Haftası’nda KODO tasarım konseptini sergiliyor

Mazda, Milano Tasarım Haftası’nda KODO tasarım konseptini sergiliyor

15 Nisan 2015 / 23:03 “KODO-Hareketin Ruhu” konsepti, 14-19 Nisan tarihleri arasında sergilenecek

Mazda, Milano Tasarım Haftası’nda KODO tasarım konseptini sergiliyor

2013 yılındaki KODO'dan esinlenilen sandalye gibi işlevsel olarak güzel objeler yaratma geleneğini sürdüren Mazda, Brera Design District Fuorisalone’da kısa zaman önce açılan Mazda Tasarım Alanı’nda sergilenmek üzere “Hareketin Ruhu” konseptinden esinlenilen iki tasarım seçti.

KODO Konseptli bisiklet ve kanepe, yeni CX-3 ve MX-5 ile birlikte etkileyici güzellikteki ürün hattının temeli olan Mazda tasarım felsefesine örnek teşkil eder şekilde sergilenecek. Her iki tasarım da, yabani hayvanların hareketindeki dinamik güzelliğe özenerek hem kolay hem de güçlü şekilde "KODO-Hareketin Ruhu" tasarımının birer somut örneği olarak alandaki yerini aldı.

KODO konseptli bisiklet, Japon sanat ve tasarımının “az ama öz” felsefesini benimsiyor ve bir yandan da modern yarış bisikletlerini yeniden betimliyor. KODO konseptli kanepe ise, biçim ve işlev arasındaki ideal dengede bulunan gerçek güzelliği hayata geçirerek aynı bakış açısını paylaşıyor. Bu noktada, her ikisi de Mazda Avrupa tasarımcıları olan ve İtalyan mobilyacılarının becerilerine sahip Milanolu kreatif direktörler Setsu ve Shinobu Ito, Mazda’nın estetik hassasiyetini geçmiş zaman zanaatkarlığıyla buluşturdu.

Mazda Tasarım Alanı’nda, hikaye edilen Gyokusendo stüdyosu tarafından tasarlanan KODOKI bakır çalışmaları ve Hiroşimalı yedinci nesil zanaatkarlar ailesi olan Kinjo-Ikkokusai tarafından tasarlanan ve ezilmiş yumurta kabukları kullanılarak verniklenmiş SHIRAITO dahil olmak üzere usta Japon zanaatkarların KODO'dan esinlenen çalışmaları da görücüye çıkıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR