KONSEPT › Mazda Minagi Concept

Mazda Minagi Concept

12 Mart 2011 / 04:39 Mazda'nın yeni konsepti Minagi, yakın gelecekte CX-5 adıyla, VW Tiguan gibi kompakt SUV'lerin karşısına dikilebilir

Mazda Minagi Concept
Her fuarda birbirinden fütüristik konseptler sergileyen Mazda, son olarak Minagi isimli bir kompakt SUV konseptine imza attı. Minagi, özellikle gelecek yıllarda üretilecek Mazda modelleri hakkında önemli ipuçları veren KODO tasarım diliyle şekillendirilmiş. Minagi’de Skyactive adlı yepyeni teknolojileri içinde barındıran motor, şanzıman ve yürüyen aksama yer verileceği söyleniyor. Bu taze teknolojinin hafif karoser yapısı sayesinde sürüş keyfine ve düşük tüketime odaklandığı kaydediliyor.

Minagi, şişkin çamurluklarıyla hayli kaslı görünürken, kızgın bakışlarıyla da adeta vahşi bir hayvanı andırıyor. Büyük tutulan Mazda amblemi ve V şekilli ızgaranın ışıklı bir şeritle asi görünümlü farlarla birleşimi, Shinari konseptiyle benzerlik gösteriyor. Aracın son derece etkileyici olan ön tasarımına alçak tavan formu ve kubbe şeklinde şişirilmiş kaput eşlik ediyor. Minagi'nin arka tasarımıysa daha tanıdık görünüyor. Konseptin iç mekanı da fütüristik detaylar içeriyor. Minagi’nin kokpiti sürücü odaklı tasarlanmış. Otomobilin birçok ayrıntısında kullanılan ucu sivri çokgen formu iç mekanda, özellikle havalandırma ızgaralarında ve büyük üç boyutlu bilgi ekranında kendine yer buluyor. Ön konsoldaki üç boyutlu ekrandan navigasyon da 3 boyutlu olarak takip edilebiliyor. Ayrıca Minagi'nin ön koltukları arasında da renkli bir ekrana yer verilmiş.

Teknik detayları açıklanmayan Mazda Minagi, tasarım diliyle markanın geleceği için büyük önem taşıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR