MOTORSPORLARI › Mazda'nın yeni pist yarışçısı

Mazda'nın yeni pist yarışçısı

02 Nisan 2011 / 16:04 Mazda MX-5 üzerine geliştirilen 850 kg'lik yarış aracı, İngiltere Endurance Şampiyonası'nda yarışacak

Mazda'nın yeni pist yarışçısı
Mazda’nın Aston Martin, Porsche, Lotus, BMW gibi markaların yarıştığı Britcar MSA İngiltere Endurance Şampiyonası için geliştirdiği MX-5 GT sadece 850 kg'lik bir ağırlığa sahip. Markanın 'gram stratejisi' izlenerek hafifletilen otomobilde bu amaç için adeta somunlar ve civatalar bile elden geçirilmiş. İç mekanı sökülen otomobilin kapıları karbondan, camıysa polikarbondan üretilmiş. Karoser parçaları asite batırılarak ekstradan 15 kg hafifletilen MX-5'in kabininde de bol mikarda karbonfiber kullanılmış. Rolcage ile çevrelenen iç mekanda, tek bir yarış koltuğu, 5 noktalı emniyet kemeri ve üzerinde sadece yarış için gerekli olan düğmelerin yer aldığı spor direksiyon bulunuyor.

Jota Sport'un mühendislik ekibi tarafından elden geçirilen MX-5 GT'nin motoru, şanzımanı ve yürüyen aksamında da modifikasyonlar bulunuyor. 6 ileri sıralı şanzımanla donatılan aracın motoru 278 bg güç üretiyor. Tamponlarındaki yeni eklentilerle aerodinamik gelişimler kaydedilen otomobil, ilgi çekici yeşil rengine yakışır performans verilerine sahip. MX-5 GT'nin 0’dan 96 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkabildiği ve 258 km/s maksimum hıza ulaşabildiği açıklanıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR