YENİ MODELLER › Mercedes M Serisi

Mercedes M Serisi

16 Haziran 2011 / 01:50 Daha kaliteli,daha teknolojik ve daha tutumlu olan yeni M-Serisi, SUV sınıfındaki rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor

Mercedes M Serisi
Mercedes, 4x4 model gamındaki başarılı modeli M-Serisi'ni baştan aşağıya yeniledi. E-Serisi ve S-Serisi modellerinde görülen teknolojik ekipmanların benzerleriyle donatılan yeni M-Serisi, selefinden çok daha farklı bir ön ve arka tasarıma sahip. Otomobilin rüzgar sürtünme katsayısını düşürmek için tampon, jant ve aynalarında ciddi çalışmalar gerçekleştirilirken, ayrıca ekstra bir spoyler'e de yer verilmiş.

İlk neslinden bu yana iç mekan kalitesinde ve kokpit tasarımında büyük yol kat edilen M-Serisi’nde, yüksek kaliteli ahşap ve deri kaplamalarla çok lüks bir atmosfer yakalanmış. İç mekanda çok sayıda eşya gözüne, COMAND sistemine ev sahipliği yapan bir ekrana ve küçük bir buzdolabına yer verilmiş.

Park asistanı,hız sabitleyici, adaptif fren sistemi, kör nokta algılayıcı, şerit takip sistemi, geri görüş kamerası gibi yardımcı sistemlerle donatılan yeni M-Serisi’nin yürüyen aksamı ve sürüş destek sistemleri, dinamizm ve konforu aynı potada eritmeyi hedefliyor. AIRMATIC süspansiyon sisteminin yanında ADS (Adaptive Damping System), ACTIVE CURVE SYSTEM ve kış, spor, off road gibi seçenekler sunan 6 farklı sürüş moduna sahip ON&OFFROAD paketiyle asfalt üzerinde dinamik ve konforlu sürüşler vaat edilirken, aracın zorlu off-road koşullarında da ilerleyebilmesi amaçlanıyor. 

Otomobilde, şasiyi geliştirmek amacıyla kullanılan simülatörlerin de desteğiyle gereksiz ses ve titreşimleri önlemek için camlardan karosere,yürüyen aksamdan egzoz sistemine kadar birçok noktada geliştirmeler yapıldığı belirtiliyor.

Motorlar daha güçlü, ancak daha ekonomik
Yeni M Serisindeki en büyük yeniliğiniyse motor gamı oluşturuyor. O, artık daha güçlü ve daha ekonomik motorlara sahip. Dizel versiyonların giriş modeli olan ML 250 BlueTEC 4MATIC, 2.2 litrelik turbodizel bir motora sahip. 204 bg güç ve 1600 d/d’de 500 Nm tork değerleri sunan bu motor, otomobili 0’dan 100 km/s hıza 9.0 saniyede çıkarırken 210 km/s maksimum hıza ulaştırıyor. ML 250’nin, fren enerjisi geri kazanım sistemi, ECO start-stop gibi özelliklerle birlikte selefinden %28 daha az yakıt tükettiği açıklanıyor. V6 dizel motorlu ML 350 BlueTEC 4MATIC'in ise, 258 bg/620 Nm değerleri sunan motoru sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 7.4 saniyede ulaştığı, 100 km'de ortalama 6.8 litre yakıt tükettiği açıklanıyor..

Otomobilin AdBlue adlı emisyon kontrol teknolojisine yer verilen BlueTEC modellerinin 2014’te yürürlüğe girecek EU6 normlarını karşıladığı belirtiliyor. 3.5 litre V6 benzinli motora sahip ML 350 4MATIC BlueEFFICIENCY modeliyse 306 bg güç ve 370 Nm tork değerlerine sahipken, 0-100 km/s ‘yi 7.6 saniyede kat ediyor. Yeni M-Serisi'nde 7G-TRONIC PLUS şanzıman kullanılıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR