KONSEPT › Mercedes, yeni konsepti ile ticari aracı yeniden tanımlıyor

Mercedes, yeni konsepti ile ticari aracı yeniden tanımlıyor

08 Eylül 2016 / 08:25 Stuttgartlı üretici Vision Van konsepti ile geleceğin ticari araçlarına ışık tutuyor

Mercedes, yeni konsepti ile ticari aracı yeniden tanımlıyor

Mercedes-Benz yeni konsepti aracı Vision Van’ın üzerindeki örtüyü kaldırdı. Yeni konsept aracı ile gelecekte üreteceği küçük ticari araçların tasarımının ipuçlarını veren Alman üretici, araçta ayrıca pek çok yenilikçi teknolojiye de yer veriyor. Mercedes-Benz’i bir ticari araç üreticisinden sistem çözüm ortağına çevirecek olan stratejik girişim adVANce’in bir parçası olarak geliştirilen Vision Van konsepti bilgi ile teknolojiyi birbirine bağlama konusunda çığır açıyor.

Tamamen otomatik kargo bölümü, otonom hava teslimatları için entegre drone’lar ve türünün tek örneği joystick kontrolü ile birlikte Mercedes-Benz Vision Van, ticari araç dendiğinde insanların aklına gelen fikirler bütününü kökünden değiştirmeyi hedefliyor. Gücünü 75 kW’lık elektrikli motordan alan ve 270 kilometreye kadar menzile sahip olan Vision Van (Mercedes-Benz aracı müşterinin ihtiyacına göre 80 kilometrelik menzil sunan bir pil ile de donatabiliyor), bu sayede gelecekte benzinli araçların dolaşımının yasaklanması planlanan şehir içi bölgelerde görevini yapmaya devam edebiliyor. Mercedes-Benz yetkilileri aracın sessiz elektrikli motorunun yerleşim bölgelerinde gece teslimat gerçekleşmesine de olanak sağlayacağını bildiriyor.

Mercedes-Benz’in yeni konsept ticari aracının otomatik kargo bölümü, konseptin en ilgi çekici yanlarından birini oluşturuyor. Bu sistem ile birlikte yük, aracın sürücüsünün sisteme müdahale etmesine gerek kalmadan robotlar tarafından otomatik bir palete yükleniyor. Ardından bu palet yine otomatik olarak aracın kargo bölgesine yerleştiriliyor. Alman üreticinin akıllı sistemi teslimat için durulduğunda sürücüye paketin kargo bölümünün neresinde olduğunu söylüyor ve bu durum sürücünün teslimatı çok daha kısa sürede tamamlamasına yardımcı oluyor.

Stuttgartlı üreticinin adVANce girişimi Mercedes-Benz Vision Van konseptinin teknolojilerinden hiç değilse bir kısmının önümüzdeki beş yıl içerisinde markanın üreteceği araçlarda kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Teknolojinin hızla ilerlediğini göz önünde bulundurursak, gelecek o kadar da uzakta olmayabilir.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR