SEKTÖREL › Mercedes'ten Türkiye'ye büyük yatırım

Mercedes'ten Türkiye'ye büyük yatırım

30 Mart 2011 / 22:11 Mercedes-Benz Türk, Aksaray ve İstanbul Hoşdere'deki fabrikalarına 2-3 yıl içerisinde 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor

Mercedes'ten Türkiye'ye büyük yatırım
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz ve Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ile bakanlık makamında görüştü. AA muhabirinin verdiği bilgiye göre; bu görüşmede ülkemizde 44 yıldır yaptığı yatırım, üretim, ihracat ve yarattığı istihdam için Mercedes’i kutlayan Bakan Ergün, "Biz Mercedes’i yabancı yatırımcı olarak görmüyoruz. Bir Türk şirketi olarak benimsiyoruz. Kendimizden biri olarak görüyoruz" dedi.

Ergün, "Mercedes'ten ticari araç yatırımları dışında otomobil üretimine başlamalarını da bekliyoruz. Sadece kamyon, otobüs gibi ticari araç üretmeyin, bunun yanında binek otomobilleri de üretin. Aynı şeyi Almanya’da Ford firmasına da söyledik ve onlar bu konuya sıcak baktı" dedi.

Türkiye’nin özellikle kamyon üretimi açısından baş döndürücü bir hızla ilerlediğini, 4.500 çalışanla Türkiye’de bulunmaktan onur duyduklarını vurgulayan Wolf Dieter Kurz ise, yeni yatırım projelerini anlatmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Kurz, bu çerçevede Aksaray’da ve İstanbul Hoşdere’deki fabrikalarda 2-3 yıl içerisinde 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

ÇOK OKUNANLAR