SEKTÖREL › MG, Türkiye pazarına hızlı girdi

MG, Türkiye pazarına hızlı girdi

15 Şubat 2022 / 16:59 MG, bu yıl Türkiye’deki İngiliz kökenli otomobil markaları arasında lider olmak istiyor

MG, Türkiye pazarına hızlı girdi

2019 yılında MG Electric markasıyla Avrupa’ya iddialı bir dönüş yapan ve kısa sürede 15 ülkede 400 deneyim noktasına ulaşmayı başaran MG, Doğan Trend Otomotiv distribütörlüğünde ülkemize de hızlı bir giriş yaptı. Türkiye lansmanını %100 elektrikli ZS EV modeli ile 2021 yılının başında yapan MG, ikinic model olarak ise plug-in hibrit teknolojili EHS’i lanse etti. Elektrik ve benzin olarak çift motoru bulunan EHS modelinin, Kasım ayında henüz ülkeye ulaşmadan tümü satıldı ve bu otomobil “gemide satılan model” olarak kamuoyunda yer aldı.  

bd25c8e307f3673f91e670e08abbe71f_0.jpg

MG otomobil markasının portföylerinde önemli yeri bir rolü olduğunu vurgulayan Doğan Trend Otomotiv Grubu CEO’su Kağan Dağtekin; “MG’nin elektrikli otomobildeki iddiası bizim sürdürülebilir mobilite vizyonumuzla tam olarak örtüşüyor. %100 elektrikli otomobilden e-motosiklete, e-bisikletten e-scooterlara geniş bir elektrikli ürün gamını aynı satış noktalarında tek çatı altında buluşturan ilk otomotiv şirketi olurken MG Electric markası altında pazara sunduğumuz yeni otomobillerimiz Türk tüketicisinin beğenisini kazandı. Doğan Grubu’nun güvencesini de arkamıza alarak kısa zamanda Avrupa’daki en iyi çıkış yapan ülkelerden biri olmayı başardık, Avrupa’da 15 ülkede 400 noktada satılan MG’nin elektrikli araç payı en yüksek ülkesinin Türkiye olması bizi çok sevindirdi ve sonuçlar açıklanınca gurur duyduk. ZS EV modelimiz yılın ikinci yarısında yollara çıkmasına rağmen, elektrikli modeller arasında ilk 5’e girmeyi başardı ve satışta olduğu son 6 aya baktığımızda ise en çok tercih edilen ilk 3 elektrikli arasına girmeyi başardı. Ülkemize ilk adımı elektrikli modellerimizle attık. Yeni yıl hedefimiz ise Türkiye’deki İngiliz kökenli otomobil markalarının lideri olmak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

bd25c8e307f3673f91e670e08abbe71f_2.jpg

Kağan Dağtekin, “Otomobillerimiz kullanıcılarına çarpıcı bir ekonomik sürüş sunarken sürdürülebilirlik açısından çok önemli bir katkı sağladılar. Sadece 6 ay içinde satılan araçların 320 ton karbon salınımını engellediklerini hesaplıyoruz. Üstelik bu araçlar onlarca yıl trafikte kalıp sürekli bu faydayı üretmeye devam edecekler! Ülkemize ve dünyamıza sağladığımız somut katkıyı gördükçe çok mutlu oluyoruz. Elektrikli ZS modelimizin benzeri bir benzinli otomobilin kilometrede ortalama 150 gram karbon salınımı yaptığını biliyoruz. Bu rakam, 100 km’de 15 kilogram, yılda ortalama 20 bin km kullanımda ise 3 tona ulaşıyor! İnanması güç ama gerçekten hesap bu kadar basit. Her bir elektrikli SUV sahibi yılda 3 ton karbon tasarrufu sağlıyor. Dünyanın hızla elektrikli araçlara dönüşünün altında yatan sebep işte burada yatıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Hatay ve Bodrum’da temsil noktaları yatırımlarını tamamlayan MG’nin Avrupa’daki ülkelere kıyasla daha iyi pazar payı elde etmesinin sebebini değerlendiren Dağtekin, “Yeni bir markanın -ki elektrikli bir modelle ülkeye giriş yaptığını düşünürsek- müşterilerin teveccühünü kazanması için teknik özelliklerin ve marka değerinin yeterli olmayacağını biliyorduk. Lansman öncesinde yaptığımız pazar araştırmalarında bu konuya odaklanmamız gerektiğini gördük. MG Value Guard bu ihtiyaçtan doğdu ve başarımızın anahtarlarından biri oldu” şeklinde açıkladı.

bd25c8e307f3673f91e670e08abbe71f_1.jpg

MG müşterilerinin tercihlerinde en önemli unsurlardan biri de sunduğu sağlamlık ve güvenilirlik. Bu konuyla ilgili olarak MG Marka Müdürü Sinan Erbil ise, “Güncel NCAP testlerinden 5 yıldız almak epey zorlu olmakla birlikte sadece çarpışmalardan başarılı not almak yetmez aynı zamanda çarpışma önleyici en üstün elektronik sürüş destek sistemlerinin de araçta bulunması gerekir. MG ise Gelişmiş Sürücü Destek Sistemlerine sahip araçları ile, %100 elektrikli B-SUV segmentinde NCAP’ten tam puan 5 yıldızı alan ilk araç oldu ve tüm dünyada haberlere konu oldu. Kısa zaman önce satışına başladığımız EHS modelinin benzinli versiyonu HS modelimiz de 5 yıldız ile NCAP’te başarısını ispatlamış durumda” açıklamasında bulundu.  

MG Foto Galeri Tüm MG Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR