YEDEK PARÇA › Michelin'den güvenli seyahat tüyoları...

Michelin'den güvenli seyahat tüyoları...

26 Kasım 2018 / 01:39 Michelin, kış koşullarında güvenle seyahat etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor

Michelin'den güvenli seyahat tüyoları...

Michelin, havaların soğumasıyla birlikte güvenle seyahat etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Bu noktada kış lastiği birincil öneme sahip. Kullanılan özel kauçuk karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyen kış lastikleri, yola tutunma özelliğini koruyor, daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Bu sebeple Michelin, hava 7 derecenin altına düştüğünde, kar yağmasını beklemeden kış lastiği kullanımına geçilmesini tavsiye ediyor.

Güvenle seyahat etmek için neler yapmak gerekiyor?

 - Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyretmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat etmeniz gerekir.

- Aracınızdaki lastiklerin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. Özellikle aynı aksa aynı desen lastiklerin takılması araç dengesi için son derece önemlidir.

- Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına dikkat edin.

- Lastik kontrollerinizi yaparken stepne lastiğinizin de kontrolünü yapmayı ve basınç değerine bakmayı unutmayın.

- Akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın. Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.

Kış latiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle 1 Aralık �" 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile Valilikler, kış lastiği uygulamasını hava şartlarının gerektirmesi halinde 1 Aralık �" 1 Nisan tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek.

Michelin Kış Lastikleri

Michelin ağır kış koşullarının yaşandığı coğrafik özelliklere sahip bölgelerde yeni kış lastiği MICHELIN Alpin 6’yı önerirken; hafif ya da sık rastlanmayan ağır kış koşullarının yaşandığı bölgelerde ise 3PMSF işaretine sahip MICHELIN CrossClimate+ lastiklerini öneriyor.

ÇOK OKUNANLAR