SEKTÖREL › Michelin'den kadın sürücülere ipuçları

Michelin'den kadın sürücülere ipuçları

14 Temmuz 2011 / 19:35 Patlayan bir lastik, kadın sürücüler için kabus olabilir. İşte bu kabusu önlemeye yönelik 12 ipucu...

Michelin'den kadın sürücülere ipuçları
Bir lastikte neye dikkat etmelisiniz, güvenliğinizi nasıl sağlamalısınız ve cebinizi nasıl koruyabilirsiniz? İşte Michelin'den bazı önemli ipuçları;

İPUCU 1 - Geleceği düşünün
Sürüş stilinizi bilin ve buna göre lastik alın. Yakaladığınız her fırsatta uzun sürüş maceralarına çıkmayı sever misiniz? Ne kadar fazla kilometre katederseniz, o kadar kısa sürede lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, uzun ömürlü olarak tasarlanmış lastikler kullanılmalı.

İPUCU 2 - Yağmurlu bir gün için plan
Hava koşulları lastiklerinizin performansını etkilemektedir. Yağmur yağarken lastiklerinizin hâlâ mümkün olduğunca güvenli olmasını beklersiniz. Islak zeminlerde daha kısa mesafede durabilen lastikleri tercih etmelisiniz.

İPUCU 3 - Hava durumu tahminlerini kontrol edin
Farklı mevsimler, yolda farklı ihtiyaçları beraberinde getirmektedir. Kış lastikleri bütün yol yüzey tiplerinde, 7 derecenin altında daha fazla güvenlik ve daha kısa frenleme mesafeleri sunmaktadır. Bu nedenle, yaşadığınız yerde, soğuk aylarda yağmur ve kar ön plana çıkıyorsa, kış lastikleri iyi bir seçenek olabilir.

İPUCU 4 - Her yönden daha iyi performans elde etmeye çalışın
Bu günlerde, bir lastikten daha fazlasını bekleyebilirsiniz. Uzun ömürlülük, güvenlik ve yakıt tasarrufu temel teşkil etmektedir ve doğru lastiklerle bu üç etkenin bir aradaki en iyi dengesini elde edebilirsiniz. Günümüzde, daha iyi bir lastik 10 bin km’ye kadar daha uzun süre dayanabilmektedir. Bu da çoğumuz için yaklaşık olarak fazladan bir yıl daha sürüş demektir. Daha iyi bir lastik, ıslak zeminlerde 3 metre kadar daha kısa bir mesafede durabilmektedir. Bu ise bir yaya kaldırımının genişliğidir. Daha iyi bir lastik aynı zamanda, yakıt açısından aşırı derecede etkin olabilir, ömrü boyunca 80 litreye kadar yakıt tasarrufunda bulunmanızı sağlar.

İPUCU 5 - Lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayın
Bunun için gerekli olan biraz özen ve dikkattir. Lastiklerinizin aşınma durumunu ve hava basınçlarını düzenli olarak kontrol etmeli, gerektiğinde kayıp hava basıncını tamamlamalı ve lastiklerinizin yerlerini değiştirmelisiniz. Genel olarak, lastiklerin bir çifti diğerinden daha hızlı bir şekilde aşınacaktır. Lastiklerinizin yeri düzenli olarak değiştirildiğinde daha düzgün bir şekilde aşınırlar ve daha uzun süre dayanırlar. Böylelikle uzun vadede para tasarrufu yapmış olursunuz.

İPUCU 6 - Hava basıncını sevmeyi öğrenin
Hava basıncı yetersiz olan lastiklerle lastiğin ani bir şekilde patlamasından, direksiyon hâkimiyetini kaybetmeye ve daha uzun frenleme mesafelerine kadar kaza riski altında olursunuz. Lastik hava basınçlarınızı düzenli olarak ve uzun yolculuklardan önce kontrol etmeli ve yedek lastiği unutmamalısınız. Emin değilseniz, yerel servis istasyonunuz veya lastik uzmanınız size yardımcı olabilir. Lastikleriniz için doğru hava basıncını bulmak için otomobilinizin kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

İPUCU 7 - Gözlerinizi kullanın, aşınmayı kontrol edin
Aşınmış olan lastikler tehlikelidir, suda kayma ve kızaklama riskini artırmakta; yol tutuş ve kontrolü azalmaktadır. Birçok lastik size yardımcı olması açısından lastik sırt deseni aşınma göstergesine sahiptir. Lastiğin birçok yerinde lastik boyunca ve çevresince lastik desen derinliğini düzenli olarak kontrol etmeli, şüphe halinde lastik uzmanınıza sormalısınız.

İPUCU 8 - Belirtileri değerlendirin
Aşınmış lastikler tehlikelidir ve yasal değildir. Aşınmanın dışında diğer yaşlanma belirtileri; çatlaklar, kesikler ve biçim bozukluklarını içerir, bunlar da lastiğinizin performansını tehlikeye atar ve lastiğin aniden patlama riskini artırırlar. Dıştan bakınca düzgün görünseler dahi, lastiklerinizi 10 yıldan uzun süre kullanmayınız.

İPUCU 9 - Geçici onarım çantası taşıyınız
Hazırlıksız yakalanmanız durumunda kullanmak üzere el altında bir patlak onarım çantası bulundurunuz. Bir lastik uzmanına güvenli ve rahat bir hızla ulaşıncaya kadar, deliği doldurmak için lastik patlağına karşı bir sprey veya dolgu macunu kullanılabilir. Ancak, sadece bu ürünlere bel bağlamayınız, gerçek hasarın değerlendirilmesi için tekerleğin yerinden sökülmesi gerekmektedir.

İPUCU 10 - Lastik uzmanına başvurun
Lastiklerinizin tamamını yılda bir kere eğitimli bir lastik uzmanına kontrol ettirmeniz iyi bir fikirdir. İster lastiğinizde bir delik, anormal düzensiz aşınma belirtileri olsun, isterse lastiklerinizi neredeyse havasız bir şekilde kullanmış olun, bir lastik uzmanı bir lastiğin güvenli bir şekilde onarılıp onarılamayacağını söyleyebilir.

İPUCU 11 - Yeşile katkıda bulunun
Doğru lastiklerle çevreyi korumaya katkıda bulunun. Ortalama olarak, beş depodan birisi yuvarlanma direnci nedeniyle sadece lastikleriniz tarafından tüketilmektedir. Satın alma zamanı geldiğinde, enerji tasarrufu sağlayan modelleri tercih ediniz;  bu sayede sadece çevre için bir şeyler yapıyor olmayacaksınız, aynı zamanda yakıt maliyetleri üzerinden para tasarrufu yapacaksınız.

İPUCU 12 - Hepsi aynı mıdır?
Yeni lastikler seçerken, farklı markaların ne sunduğuna göz atın. Daha uzun süre dayanan ve fazladan güvenliğe ilaveten ortalamadan daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan bir lastiğin bulunması her zaman kolay değildir, ama Michelin Energy Saver gibi modeller, bunların tamamını sunmaktadır. Kaliteli bir lastik uzun bir süre dayanacaktır ve aslında daha fazla tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi ve cüzdanınızı koruyun
Lastiklerinizin üç düşmanı vardır; yol, geçen zaman ve bakım eksikliği. Bunların tamamı lastiğinizin ömrünü olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastikleriniz zaman içerisinde doğal olarak aşınmaktadır. Bununla ilgili bir şeyler yapmak elinizde! Sadece lastik hava basıncını ve aşınma seviyelerini düzenli bir şekilde kontrol etmeye devam etmeniz yeterli olacaktır. Çünkü doğru bir şekilde şişirilmiş ve bakımı yapılmış olan lastikler güvenliğinizi daha iyi koruyacak, daha uzun bir kilometre ömrü sağlayacak ve yakıt kullanımı üzerinden daha ekonomik olacaktır.  Lastik bakımına gelince, lastik bakımı lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasına, otomobilinizi daha güvenli bir şekilde kullanmanıza ve para tasarrufu yapmanıza yardım edecektir.

ÇOK OKUNANLAR