SEKTÖREL › Michelin'den karayolu güvenliğine destek

Michelin'den karayolu güvenliğine destek

23 Nisan 2011 / 04:03 Michelin, geçtiğimiz yıl 3880 aracın kontrol edildiği ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ etkinliklerine bu yıl da devam ediyor

Michelin'den karayolu güvenliğine destek
Michelin’in, sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı ve 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri bu yıl da start aldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu altı il ve dokuz noktada düzenlenecek etkinliklerde, karayollarımızın daha güvenli ve ekonomik hale getirilmesi için lastiklerin rolüne dikkat çekilecek.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında; sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi, uzman Michelin ekiplerince gerçekleştirilecek ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlanacak. Aktiviteyle geniş kitleleri güvenli ve ekonomik sürüş için bilinçlendirmeyi amaçlayan Michelin, trafik kazası risklerini de azaltmayı hedefliyor.

Etkinlikler, 15-19 Nisan arasında İstanbul Anadolu yakasında, 21-22 Nisan arasında İstanbul Avrupa yakasında, 5-6 Mayıs’ta Ankara’da, 9-10 Mayıs’ta Bursa’da, 13-17 Mayıs tarihleri arasında İzmir’de, 20-21 Mayıs’ta Antalya’da ve 23-24 Mayıs’ta ise Denizli’de gerçekleştirilecek.

Dört araçtan biri tehlike seviyesinde
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 5 ilinde gerçekleştirilen Lastikte Doğru Hava Basıncı etkinliği kapsamında toplam 3880 aracın lastikleri incelendi. Araçların % 43’ünün düşük, % 39’unun yüksek havalı lastiklerle kullanıldığı ve her 4 araçtan 1’inde lastik hava basıncının tehlikeli sonuçlara yol açabilecek kadar düşük olduğu saptandı.

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?
Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin esnekliğinin dolayısıyla yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Eksik basınçlı lastikler, ıslak zeminde de sorunlara yol açıyor. Diğer bir ifadeyle, basınç ne kadar az ise lastiğin yolla teması da o kadar az oluyor ve bu da araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açabiliyor.

Lastikler, taşıt ile yol arasındaki tek temas noktasını oluşturdukları için, yol güvenliği için ve yakıt ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Eksik hava basıncında kullanılan lastikler:
•    Yol tutuş kabiliyetini azaltır.
•    Direksiyon hakimiyetinde tutarsızlığa neden olur.
•    Islak zeminde fren mesafesini uzatır ve yüksek patlama riski taşır.
•    Tüm bunlar da trafik kazalarının meydana gelmesi riskini artırır.

Tüketimi artırıyor
Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelemesi daha fazla tüketime neden oluyor. Eksik hava basıncı lastiklerde yıpranmaya da yol açarak, lastik ömrünü % 30’a varan oranda azaltıyor.

Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor.

ÇOK OKUNANLAR