YEDEK PARÇA › Michelin'in geleneksel etkinliği başlıyor

Michelin'in geleneksel etkinliği başlıyor

30 Ağustos 2015 / 12:21 Michelin'in ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ etkinlikleri Türkiye genelinde 6 ilde gerçekleştirilecek...

Michelin'in geleneksel etkinliği başlıyor

2004 yılından bu yana Michelin’in sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının yarattığı tehlikelere karşı bilgilendirmek amacıyla sürdürdüğü “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri 11. yılında da sürücüleri bilinçlendirmeye devam ediyor. 29 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Bolu, Samsun, Trabzon, Ankara, Eskişehir’de düzenlenecek etkinliklerde Michelin uzmanları, seçili noktalarda tüketicilerle buluşarak lastikte doğru hava basıncı konusunda farkındalık yaratacak. Aktiviteler boyunca, sürücülerin lastikte doğru hava basıncı için yalnızca birkaç dakika ayırarak trafik kazalarını önemli ölçüde önleyebileceği anlatılacak.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında kısa zaman içerisinde sürücülerin lastik hava basınçları ölçülerek değerlendirilecek. Ölçüm işleminin gerçekleşmesinin ardından tavsiyelerini paylaşacak Michelin ekipleri, katılımcıların lastiklerinin hava basıncını araç üreticilerinin tavsiyelerine uygun olarak ayarlayacak. 

29 Ağustos tarihinde İstanbul’da başlayan aktiviteler; 29 Ağustos- 2 Eylül İstanbul’da 5M Beylikdüzü Migros ve Meydan AVM Ümraniye, 5-6 Eylül Bolu’da Highway Outlet, 9-10 Eylül Samsun’da Yeşilyurt AVM, 12-13 Eylül Trabzon’da Forum Trabzon AVM, 16-17 Eylül Ankara’da AnkaMall AVM ve son durağı 19-20 Eylül Eskişehir’de Neoplus AVM’de gerçekleştirilecek.
 

Doğru hava basıncı neden önemli?

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufu açısından büyük önem taşıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilerken, bu durum ciddi kazalara yol açabiliyor. Düşük basınç, lastiğin yola tutunmasını zorlaştırırken sürücüye araç hakimiyeti sağlaması konusunda sorunlar yaşatabiliyor. Düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastikler: yol tutuş kabiliyetini azaltır, direksiyon hâkimiyetinde tutarsızlığa neden olur, ıslak zeminde fren mesafesini uzatır, aşırı ısınacağından patlama riski oluşurr ve yakıt tüketimini arttırır.

ÇOK OKUNANLAR