SEKTÖREL › 'Move The World' konvoyu Türkiye'deydi

'Move The World' konvoyu Türkiye'deydi

09 Temmuz 2011 / 01:54 AIDS ile mücadeleye dikkat çekmek için dünya turuna çıkan Amarok konvoyu 45’inci durak olarak İstanbul’a da uğradı

'Move The World' konvoyu Türkiye'deydi
Volkswagen Ticari Araç’ın desteğiyle HIV/AIDS’e dikkat çekmek için dünyayı dolaşan Move The World konvoyunun bu kez durağı Türkiye oldu. Her yıl 1.8 milyon kişinin HIV/AIDS nedeniyle hayatını kaybettiğini, dünya genelinde de 33 milyon HIV pozitifli olduğunu vurgulayan Move The World, dünya genelinde HIV/AIDS’e yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Move the World kapsamında, 'Volkswagen Ticari Araç' tarafından bu yolculuk için özel tasarlanmış olan  5 adet Amarok’la 19 Nisan’da Kanada’nın Vancouver kentinden yola çıkan ünlü Alman aktivist Joachim Franz’ın liderliğindeki 12 kişilik ekip, 100 günde 5 kıtada 50 ülkeyi ziyaret ederek, sivil toplum kuruluşları, medya ve iş dünyasının liderleri ile yuvarlak masa toplantıları gerçekleştiriyor. Türkiye bu rotanın Asya kıtasına çıkış noktasında bulunuyordu. Move The World konvoyu, 'Doğuş Otomotiv-Volkswagen Ticari Araç’ın misafiri olarak 5-7 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’yi de ziyaret etti.

Move The World ekibi, 5 Temmuz’da Esenler’de bulunan Volkswagen Ticari Araç Yetkili Satıcısı Avek’te yuvarlak masa toplantısına katıldı. Pozitif Yaşam Derneği ve sağlık hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren Abbot’ın da katılımıyla gerçekleşen yuvarlak masa toplantısında Türkiye’de ve dünyada AIDS/HIV ile mücadele konusunda atılması gereken adımlar, HIV pozitiflere karşı önyargılar konuşuldu. Pozitif Yaşam Derneği de Türkiye’de resmi rakamlara göre 4.500 HIV pozitif kişi olduğunu, ancak gerçek rakamın daha büyük olduğunu belirtti. Toplantıda bir de sunum yapan Joachim Franz, ziyaret ettikleri ülkelerde yaşadıklarını da katılımcılarla paylaştı.

Move The World konvoyunun ziyaret ettiği 45’inci ülke olan Türkiye, ekip için kısa bir dinlenme fırsatı da yarattı. Yolculuk boyunca hiçbir arıza veya kaza yaşamayan ekip, yol arkadaşlarının 50 bin kilometre bakımını da Volkswagen Ticari Araç Yetkili Servisi Doğuş Oto Maslak’ta yaptırdı. Programlarında olan bu zorunlu mola boyunca Move The World ekibi, İstanbul’un turistik yerlerini gezdi. 7 Temmuz günü İstanbul’dan yola çıkan konvoy, Türkiye’yi baştanbaşa dolaşarak ve Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize’yi geçerek 8 Temmuz’da Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçti.  
 
Dünya haritasında W çizecekler
Bir macera ruhu ile start alan bu yolculuk sırasında ekip, bir yandan programlara yetişmek için çabalarken, bir yandan da ziyaret ettikleri ülkelerin değişik iklim koşulları, zorlayıcı arazileri ve yolları ile mücadele ediyor. Tüm bu zorlu engelleri ise, özel navigasyon sistemleri ile donatılmış, dört çeker, alt şase korumalı Volkswagen Amarok’lar ile aşıyor. Yolculuk için yemek, su, giyecek, yedek parça gibi tüm gerekli malzemeler de yine Amarok’ların geniş hacimli kargo alanında taşınıyor. Ekip üyeleri, Amarok’un üzeri kapalı yük alanını da yolculuk boyunca yemek, yatak ve dinlenme salonu olarak kullanıyor. Bu yararlı ve dünyada ses getirecek yolculuğun bir ilginç yönü ise, Avustralya’da son kilometre de yapıldığında ortaya çıkacak. Move The World ekibi, 3 Ağustos 2011’de yolculuklarını tamamladığında, rotaları birleştirildiğinde, arkalarında dünya haritasında dev bir “W” harfi bırakmış olacak.
 

ÇOK OKUNANLAR