YENİ MODELLER › Nissan Leaf Nismo RC Concept

Nissan Leaf Nismo RC Concept

28 Nisan 2011 / 23:56 New York Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Leaf Nismo RC Concept, geleceğin yeşil yarışçılarına yol gösteriyor

Nissan Leaf Nismo RC Concept
Nissan'ın Avrupa'da yılın otomobili seçilen sıfır emisyonlu modeli Leaf, Amerika'da geleceğin elektrikli yarışçısı olarak boy gösterdi. Super GT ve FIA GT1 yarışlarında yer alan Nismo'nun imzasını taşıyan konsept otomobil karbonfiber monokok bir gövdeye sahip. Ağırlığı %40 oranında azaltılan gövdeyi kaplayan 3 parça karoserin ön ve arka kısımları sökülebiliyor. Farları ve stopları LED'lerden oluşan araçta ayarlanabilir bir arka spoylere yer verilmiş. Standart Leaf'den daha kısa dingil mesafesi, daha fazla uzunluk ve genişliğe sahip olan konseptin 18 inç siyah jantlarının üzerinde 225/40 R18 ebadında Bridgestone'lar yer alıyor.

Tıpkı standart Leaf'de olduğu gibi gücünü lithium-ion bataryalardan alan aracın elektrik motoru 109 bg güç ve 280 Nm tork üretiyor. Yarışçının yola daha kararlı tutunması için aktarma arka tekerleklere alınmış ve pillerse otomobilin ortasına yerleştirilerek ağırlık dağılımı iyileştirilmiş.0’dan 100 km/s hıza 6.85 saniyede ulaşan konsept, 150 km/s hıza kadar çıkabiliyor, ayrıca yarım saatte %80 kapasitede şarj olup tam şarjda 20 dakika boyunca pistte yolalabiliyor.
Nissan Amerika Başkanı Carlos Tavares, elektrikli otomobillerin otomotiv sektörünün sıkıcı tarafına denk geldiği şeklinde bir algı olduğunu, ancak Leaf Nismo’nun bu algıyı değiştirdiğini belirtiyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR