SEKTÖREL › Nissan LEAF'e Euro NCAP'ten 5 yıldız

Nissan LEAF'e Euro NCAP'ten 5 yıldız

28 Mayıs 2011 / 01:51 Euro NCAP’ta bir ilk yaşandı. Nissan LEAF, çarpışma testlerinden 5 yıldız alan, %100 elektrikli ilk otomobil oldu

Nissan LEAF'e Euro NCAP'ten 5 yıldız
Yüzde 100 elektrikli bir otomobil olan Nissan LEAF,  Euro NCAP testlerinde, yetişkin güvenliği kriterinden yüzde 89, çocuk koruma kriterinden yüzde 83 ve araç içi güvenlik sistemleri konusundaysa yüzde 84 güvenlik puanı aldı. Otomobil ayrıca, kaput kısmındaki esnek yapısı sayesinde yaya güvenliği konusunda da ortalamanın üzerinde (yüzde 65) bir puan aldı.

Nissan’ın Avrupa’daki genel merkezinin Ürün Strateji & Planlama Başkan Yardımcısı ve şirketin Sıfır Emisyon Birimi Başkanı Pierre Loing, “Nissan LEAF’in bu zor testlerdeki başarısı, aracın mühendislik başarısını ve bu %100 elektrikli otomobilin günlük kullanım için oldukça uygun olduğunu ortaya koymaktadır.  Nissan LEAF sadece geniş, pratik ve rakiplerinin tümünden daha iyi performansı olan bir araç değil, aynı zamanda yollardaki en güvenli elektrikli araç” dedi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, “Nissan LEAF, elektrikli araçların da geleneksel araçlar kadar güvenilir olabileceğini kanıtlıyor. Bu araçların Avrupa pazarında yer alacak bir sonraki jenerasyonu için standartlar belirlendi.” dedi.

Ayrıca, elektrikli araçların içinde bulunan batarya sistemi, elektrik sisteminin güvenlik önlemlerini ölçmek amacıyla kaza testleri sırasında açıldı.  Bu araçların içinde kaza sırasında otomatik kesim izolasyonu da bulunması gerekiyordu.  Araç bu testi de yüksek puanla geçti.

Nissan Araç Tasarım & Geliştirme Başkan Yardımcısı Jerry Hardcastle, “Bu sonuçlara şaşırmadık,” dedi. “Nissan LEAF bugüne kadar ürettiğimiz tüm araçlardan daha fazla testten geçti. Geleneksel testlerin yanı sıra, elektrikli sistemine, asla fazla yükleme olmadığını ve izolasyon sisteminin istendiği gibi kaza anında çalıştığından emin olmak için her türlü testi uyguladık.”

Euro NCAP sonuçları, Nissan LEAF Amerika’daki Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nden (IIHS)  “En Yüksek Güvenlik” notunu aldıktan bir ay sonra açıklandı. LEAF, Nissan Avrupa’nın bu yıl içinde beş yıldız alan ikinci aracı oldu. Şubat ayında, kompakt crossover Nissan Juke da en yüksek puanı almıştı.

ÇOK OKUNANLAR