SEKTÖREL › ODMD Gladyatör ödülleri sahiplerini buldu

ODMD Gladyatör ödülleri sahiplerini buldu

04 Ocak 2024 / 13:09 ODMD Satış ve İletişim Ödülleri’nin on dördüncüsü heyecanlı bir törene sahne oldu

ODMD Gladyatör ödülleri sahiplerini buldu

Otomotiv sektörünün en dikkat çeken, kapsamlı ve prestijli organizasyonu olan “ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri” bu yıl da güçlü bir rekabete sahne oldu. Sektörün “en”lerinin belirlendiği gecede, kazanan en başarılı markalar ve çalışmaları heyecanlı ve görkemli bir törenle ödüllerini aldı. 

4 Ocak 2024 tarihinde Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleşen geceye, ODMD üye markaları, otomotiv dünyasının temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı.Türk otomotiv sektörünün temsilcilerini buluşturan ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri’nin bu yılki destekçileri arasında ana sponsor sahibinden.com  olmak üzere, Castrol, BRIDGESTONE, Garanti BBVA, Otokoç Otomotiv, AUTOROLA, CEVA Logistics , Eşarj, Bakırcı Otomotiv, Wallbox, Lipa Lojistik ve BASF yer aldı. 

Markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendirmek amacıyla organize edilen ODMD Satış ve İletişim Ödülleri’nin on dördüncüsünde ödül alan marka, model ve projeler ise şöyle;

SATIŞ ÖDÜLLERİ
En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası:
CITROEN
En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: MG
En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: FIAT Fiorino
En Çok Satılan Otomobil Modeli: FIAT Egea
En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: FORD
En Çok Satılan Otomobil Markası: FIAT
En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: FIAT

İLETİŞİM ÖDÜLLERİ
Yılın Dergi Uygulaması:
FORD - Ford Türkiye İkinci El Dergi İlanları
Yılın Radyo Uygulaması: FORD - Ford Türkiye Radyo Projesi
Yılın Outdoor Uygulaması: KIA - EV6 Özel Billboard Uygulaması
Yılın Dijital Deneyim Uygulaması: BMW - BMW Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi - CDP Entegrasyonu
Yılın Gazete Uygulaması: CHERY - Chery - Sınıfının Büyüğü
Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: BMW - BMW Pop-Up Store, Mandarin Oriental Bodrum
Yılın Sosyal Medya Uygulaması: CUPRA - CUPRA x FireFlux İş Birliği
Yılın TV Uygulaması: FIAT - Fiat 500e Lansman Filmi
Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: TOYOTA - Engelliler Günü Özel İletişim ( Beyaz Baston ve Web Sitesi Simülasyonu Uygulaması)
Yılın Sürdürülebilirlik Projesi: MERCEDES-BENZ TÜRK - Mercedes-Benz Türk Her Kızımız Bir Yıldız
Yılın Entegre İletişim Kampanyası: PEUGEOT - Peugeot 408 - Her Açıdan Göz Alıcı
Yılın Jüri Özel Ödülü: Mercedes-Benz Perakendenin Fijital Dönüşümü
Yılın Basın Lansmanı: Renault Austral Gökçeada Lansmanı

46151223010f397d7abc187427030941_0.jpg

Gecede konuşma yapan ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt; bu yıl 14. kez düzenlenen Satış ve İletişim Ödülleri, ODMD Gladyatörleri’ne katılan tüm adayları tebrik ederken, 2023 yılı değerlendirmesini ve sektörün 2024 beklentilerini de paylaştı;

“2023, inişli çıkışlı ve oldukça farklı bir yıl oldu. Yıllardır bu pazarın 1 milyon adedin üzerine ulaşmasını bekledik. Son 3,5 yıl boyunca; önce pandemi, arkasından gerçekleşen deprem felaketi, ekonomik zorluklar gibi tüm dünyada çeşitli olumsuzluklar yaşadık. Ancak bu yıl içerisinde, 1 milyon rakamını aşacağımızı görmeye başlamıştık. 2023 yılında, geçtiğimiz yıla göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yıla göre yüzde 57,4 artarak, 1 milyon 232 bin 635 adetle kapandı. Ağır vasıtaların henüz açıklanmayan bilgilerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık olarak 1 milyon 285 bin toplam pazar büyüklüğünün oluştuğunu ifade edebiliriz.”

“2024 beklentilerinden de söz etmek gerekirse, bu yıl içerisinde herkesin farklı değerlendirmeleri olduğunu görüyoruz. Ancak şu anki fotoğrafa baktığımızda sektör olarak bu yılki kadar yüksek adetlerin yaşandığı bir pazar gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. ODMD’ye üye olan bütün firmaların ortalama tahminlerine göre 850-900 bin civarında bir pazar beklentisi ortaya çıkıyor. Farklı bir mali disiplinin takip edileceği bir 2024 yılı bizi bekliyor. Biz de sektör olarak her zaman daha sağlıklı bir mali politikayla sadece sektörümüzün değil, ülkemizin ekonomisinin gerçekten belli bir trendi takip edeceği bir yapıya bürünmesini destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki bu yapıya kavuştuktan sonra Türkiye’nin lokomotif sektörünün gerçek potansiyeli ortaya çıkar. Hayalimiz 90 milyona varan genç nüfusuyla, yılda 2-2,5 milyon adetlik pazar büyüklüğüne ulaşmak. Ayrıca yeni üretim yatırımlarının çekilmesiyle 2,5-3 milyonluk üretimin elde edilmesi; bu üretimin de 3/4 ’ünün ihraç edileceği lider bir sektörün oluşması gibi bir hayalimiz var. Bunlar, sağlıklı bir mali disiplinle, özel sektörün gerçek temsilcilerinin, akademisyenlerinin, uzmanların ortak bir zeminde buluşarak hedef birliğine varmasıyla mümkün olabilir. Oluşturulacak stratejinin ciddiyetle takip edilmesiyle Türkiye’nin otomotiv sektöründe öncü olması hayal değil, ulaşılabilecek hedeflerdir.”

ODMD Foto Galeri Tüm ODMD Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR