SEKTÖREL › Okan Üniversitesi'nden sürücüsüz araç

Okan Üniversitesi'nden sürücüsüz araç

30 Haziran 2011 / 23:51 Okan Üniversitesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı test edildi

Okan Üniversitesi'nden sürücüsüz araç
Okan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracını test etti.

Okan Üniversitesi’nde AR-GE çalışmaları süren ve deneme sürüşü başarıyla gerçekleştirilen otonom araç, hareket esnasında radara benzer cihaz, ‘LIDAR’ ile çalışıyor. LIDAR, lazer ışınlarının gönderiliş zamanı ile yansıdıktan sonra geri ulaşım sürelerini kullanarak mesafeleri hesaplıyor, sonrasında ölçülen mesafeye ait bilgiler araca geliyor; elektrikli hale dönüştürülmüş direksiyon, fren ve gaz pedalı kumanda ile yönetiliyor.

Otonom araçların yollardaki güvenliği arttıracağını belirten UTAS Müdürü, Proje Yöneticisi ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Tuncay sürücüsüz araç için, “Sürücüsüz araçlar, hızlı frenleme özelliği sayesinde önüne herhangi bir cisim çıktığında normal bir otomobile göre çok daha hızlı durabiliyor, güvenli sürüş alanında çığır açacak” dedi.  Hızlı frenleme sistemi sayesinde birbirini yakın takip edebilecek sürücüsüz araçlarla, otoyollara güvenli bir şekilde daha çok araç sığabiliyor. Benzin tasarrufu da sağlayan mucizevî araç ekonomiye ve çevreye katkı sağlayabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR