SEKTÖREL › Opel, AGR sertifikalı koltuklarının 20. yılını kutluyor

Opel, AGR sertifikalı koltuklarının 20. yılını kutluyor

24 Mart 2023 / 15:39 Opel, farklı segmentlerde sırt dostu koltukları yaygınlaştırmasıyla öncü kimliğini 20 yıldır sürdürüyor

Opel, AGR sertifikalı koltuklarının 20. yılını kutluyor

Opel bu yıl, AGR tarafından onaylanan sağlıklı koltukların tanıtılmasının 20. yıl dönümünü kutluyor. Günümüzde yeni Grandland GSe, Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe’de en güncel versiyonu kullanılan AGR sertifikalı koltuklar ilk kez, bundan 20 yıl önce orta sınıftaki Opel Signum modeli ile kullanıma sunulmuştu. Konforlu ve rahat yolculukların en önemli unsurlarından biri olan AGR koltuklar, özellikle uzun yolculuklarda omurga için optimum konfor ve destek sağlıyor. 

2003 yılında Opel Signum’un ergonomik koltukları otomotiv endüstrisinde yeni bir standart belirledi. Devamında sağlıklı koltuklar Opel model ürün gamına yayılmaya başladı.2010 yılında esnek yapısıyla küçük MPV Opel Meriva, AGR sertifikalı koltuklarla ilk kez yollara çıktı. Meriva’nın kapsamlı entegre ergonomi sistemi; ergonomik koltuklar, ters yönlere açılan FlexDoors kapılar, değişken FlexSpace arka oturma konsepti ve FlexFix bisiklet taşıyıcısından oluşuyordu.

cd054e300415298dad2a82bc70416cc2_0.jpg

Opel, bugün Astra, Crossland ve Grandland modellerinde konfor veya daha çok sportif hatlara sahip farklı AGR koltuk tipleri sunuyor. Sürücü ve ön yolcunun rahat ve sırt dostu bir oturma pozisyonunun keyfini sürebilmesi için, AGR sertifikalı koltuklarda sürücü için 10 ve ön yolcu için 6 farklı ayar seçeneği sunuluyor. Koltuk formundan bağımsız olarak çoğu sürücü koltuğu modelinde; elektrik ayarlı  ileri-geri, yükseklik, eğim, sırtlık eğimi, uyluk desteği, bel desteği ve koltuk minderi ile soğuk kış günleri için ısıtma işlevleri bulunuyor.

Koltuk Yapılarının Geliştirilmesinden Sorumlu Stefan Koob; “Sürücü ve yolcular, araçtaki başka hiçbir bileşenle, koltuk kadar yoğun bir şekilde temas halinde olmuyor. Bir otomobil üreticisi olarak amacımız, müşterilerimizin uzun yolculuklarını çok daha konforlu hale dönüştürmek. AGR koltuklar, müşterilerimize üst düzey konfor sunuyor ve uzun vadede sırt ağrısı riskini de önlüyor” dedi. Stefan Koob, markanın koltuklara bakış açısını; “Opel olarak oturma konforunun yaygınlaşmasına her zaman önem verdik. Bu da otomobilde herkesin iyi bir koltuğa oturmaya hakkı olduğu anlamına geliyor” ifadeleriyle aktarıyor. 

ÇOK OKUNANLAR