YENİ MODELLER › Opel Astra GTC

Opel Astra GTC

08 Haziran 2011 / 03:22 Yeni Astra GTC, tıpkı selefi gibi 5 kapılı kardeşinden çok daha farklı ve sportif bir görünüm sunuyor

Opel Astra GTC
Tanıtımı Eylül ayında 64'üncü Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yapılacak olan Astra GTC gün ışığına çıktı. Daha önce tanıtılan Opel GTC Paris konseptiyle büyük benzerlik gösteren otomobil, anten ve dikiz aynası gibi detaylar dışında hiçbir karoser parçasını 5 kapılı kardeşiyle paylaşmıyor. Önden bakıldığında 5 kapılı Astra ile benzer yüz hatlarına sahip olan GTC’nin arka tasarımıysa, alçalan tavan yapısı ve küçük arka cam gibi karakteristik tasarım öğeleri taşıyor.

Astra GTC sadece görünümüyle değil, teknik özellikleriyle de 5 kapılı Astra’dan farklı bir otomobil. Gövdesi 15 mm daha alçak olan GTC’nin dingil mesafesi de 10 mm artarak 2695 mm’ye ulaşmış. Ayrıca ön iz açıklığı 40 mm ve arka iz açıklığı da 30 mm arttırılmış.  HiPerStrut (High Performance Strut) adı verilen ön süspansiyon sistemi sayesinde, direksiyon geri bildirimi ve viraj kabiliyeti gibi konularda çok daha direkt ve sürücüye keyif veren bir otomobil haline geldiği iddia edilen Astra GTC’nin FlexRide şasi kontrol sistemi de farklı sürüş tarzlarına uygun üç seçenek sunuyor: Standard, Tour ve Sport.

Üç benzinli ve bir de dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğiyle sunulması beklenen Astra GTC’nin dizel versiyonundaki 2.0 litrelik common-rail turbodizel motora, 6 ileri manuel şanzıman eşlik ediyor ve bu kombinasyon start/stop sistemiyle destekleniyor. 165 bg güç ve 380 Nm tork verilerine sahip olan bu versiyon 100 km/s hıza 8.9 saniyede ulaşırken 210 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Start/stop fonksiyonlu 1.4 litre turbo benzinli motorlarsa sırasıyla 120 ve 140 bg güç üretiyorlar. Astra GTC'nin tıpkı 1.4 litrelik benzinliler gibi 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen 1.6 turbo benzinli motoruysa 180 bg güç üretiyor. Astra GTC'de şerit takip sistemi, mesafe uyarı sistemi, 9 fonksiyonlu AFL destekli bi-xenon farlar ve ön kamera gibi donanımlara yer verilmiş.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR