YENİ MODELLER › Opel Grandland'de "büyük" değişim

Opel Grandland'de "büyük" değişim

24 Nisan 2024 / 00:47 Grandland'in yeni nesli, daha büyük boyutlar, yeni bir görünüm ve elektrifikasyon çözümleriyle geliyor

Opel Grandland'de

Opel, yeni Grandland modelinin örtüsünü kaldırdı. Tamamen yeni bir tasarım, yepyeni bir ışık imzası ve farklı elektrifikasyon çözümleri sunan Grandland, böylece selefinden çok daha iddialı bir otomobil olmuş. Yeni modelin bu yılın son çeyreğinde Avrupa yollarına çıkması bekleniyor.

Opel’in Experimental konsept otomobilinde yer alan birçok tasarım özelliği yeni Grandland'de de kullanılmış. Seri üretim bir Opel modelinde ilk kez yer alan bu özellikler arasında, ön bölümün orta kısmında yer alan aydınlatmalı “Şimşek Logosu”na sahip yeni 3D Vizör ve arka kısımda aydınlatmalı "OPEL" yazısı bulunuyor. Diğer öne çıkan yenilikçi özellikler arasında ise yeni Intelli-Lux Pixel Matrix HD aydınlatma sistemi, elektrikli araçlar için geliştirilen yeni STLA Medium platformu ve 98 kWh kapasiteli yeni batarya paketi yer alıyor. Böylece yeni Grandland Elektrik, sıfır emisyonlu olarak 700 kilometreye varan menzile sahip olacak.

857472a8ab09efef0ba18c9e0fb5313b_1.jpg

Grandland'in 4.65 metrelik uzunluğu önceki nesline 173 mm daha fazla. Buna ek olarak yükseklikte 19 mm ve genişlikte 64 mm'lik artış bulunuyor. Cesur ve yalın tasarıma sahip olan yeni Grandland, diğer taraftan Opel’in ikonik vizörünün yeni 3D uygulamasına ev sahipliği yapıyor. Bu uygulama Edge Light teknolojisi ile daha da öne çıkarılan aydınlatmalı Opel Şimşek Logosu ile tamamlanmış. Yeni Grandland’de aydınlatmalı logonun yanı sıra Opel mühendislerinin geliştirdiği ve sınıfının lideri bir aydınlatma yeniliği olan Intelli-Lux Pixel Matrix HD kullanılıyor. İlk kez yeni Grandland’de yer alan bu sistem, yüksek çözünürlüklü ışık dağılımı için her bir tarafta 25.600 olmak üzere toplamda 50.000'in üzerinde LED hücreye sahip. 

857472a8ab09efef0ba18c9e0fb5313b_0.jpg

İki tonlu “yüzer” tavanı ve kontrast duruşu ile Grandland, olduğundan daha uzun bir görünüm sunuyor. Grandland’in 2.784 mm'lik uzun aks aralığı ve dik bagaj kapağı, kabin ve bagajın daha da ferahlayan yapısını öne çıkarıyor. 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklar ise 1.641 litreye ulaşan bir yükleme hacmine olanak tanıyor.

Yeni Grandland, yatay bir konsol tasarımına sahip. Gösterge panelinden kapılara kadar uzanan hatlar, genişlik ve ferahlık hissini güçlendirmiş. Hafifçe sürücüye dönük olarak tasarlanan 16 inçlik merkezi ekran ve yüksek orta konsol ise sportif bir his oluşturuyor. Direksiyonun arkasında yer alan geniş ve tamamen dijital gösterge grubu, temel bilgileri sağlayarak sürücünün sürüş keyfine odaklanmasına imkan tanırken Intelli-HUD head-up display sayesinde sürücünün gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmıyor. Sürücüler, Pure Mod’u manuel veya otomatik olarak etkinleştirerek gösterge panelini sadeleştirme seçeneğine de sahip. Bu modda; sürücü bilgi paneli, head-up display ve merkezi ekrandaki içerikler azaltılarak gece saatlerinde veya yağmurlu havalarda dikkatin dağılmasını önlüyor. Opel'de her zaman olduğu gibi, sık kullanılan klima kontrolü gibi ayarlar da son kalan birkaç fiziksel düğmeyle sezgisel olarak yapılabiliyor.

857472a8ab09efef0ba18c9e0fb5313b_2.jpg

Opel'in ödüllü ergonomik AGR koltukları, önemli bir itibara sahip ve yeni Grandland bu eski geleneği devam ettiriyor. "Aktion Gesunder Rücken e. V." ("Sağlıklı Sırtlar Kampanyası") sertifikalı bu koltuklar, yeni bir konfor özelliği olarak ayarlanabilir yan desteklere sahip. Bu fonksiyon, koltuk sırtlığının yan kısımlarında bulunan iki pnömatik cep sayesinde koltuk kavramasının da kişiselleştirilmesini sağlıyor. Ayrıca sürücü koltuğunda havalandırma ve masaj özellikleri de bulunuyor. Bununla birlikte arkadaki yolcular için önceki Grandland'e kıyasla 20 mm daha fazla diz mesafesi sunuluyor. Ek olarak, ön koltuklardaki omurilik üzerindeki baskıyı azaltan patentli Intelli-Seat özelliği, standart olarak mevcut. Üstelik aracın iç mekanında kullanılan tüm kumaşlar %100 geri dönüştürülmüş malzemeden üretiliyor.

Grandland, Stellantis’in elektrikli araçlar için geliştirdiği STLA Medium platformu üstünde yükselen ilk Opel modeli olduğundan dolayı marka için ayrı bir öneme sahip. Grandland Elektrik, 98 kWh kapasiteli batarya paketiyle 700 km'ye varan WLTP menzili vaat ediyor. Yeni nesil bir elektrikli motora sahip olan Grandland'de bir ısı pompası da bulunuyor. Otomobilin bataryasının hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık 26 dakikada %80 oranında şarj edilebileceği açıklanıyor. 

857472a8ab09efef0ba18c9e0fb5313b_3.jpg

Yeni Opel Grandland müşterileri, tamamen elektrikli Grandland Elektrik seçeneği ile beraber 48V Mild-Hybrid versiyonu da tercih edebilecekler. Tamamen elektrikli ve emisyonsuz olarak yaklaşık 85 km menzil (WLTP) sunan yeni Grandland Plug-in Hybrid ve 48V Mild-Hybrid teknolojisine sahip yeni Grandland Hybrid ile motor gamında modern bir yaklaşım söz konusu.

Yeni Grandland'in dinamik ve sportif bir sürüş keyfi sunmaya devam ettiği açıklanıyor. Konforu göz ardı etmeyen bu sürüş karakteri, şaside kullanılan frekans seçimli sönümleme teknolojisine sahip amortisörlerle mümkün oluyor. Bu benzersiz teknolojide, sönümleme kuvvetini frekansa göre mekanik olarak adapte etmek için amortisör bölmesinde ikinci bir hidrolik devre kullanılıyor. Duruma, yol yüzeyinin koşullarına ve sürüş tarzına göre sistem, yüksek frekanslarda (arnavut kaldırımı veya rögar kapağı gibi küçük darbeler) konforlu sürüş sağlıyor. Bununla beraber düşük frekanslarda yolla daha doğrudan temasla sportif ve iddialı bir sürüş tarzı için farklı sönümlendirme karakteristikleri uyguluyor. 

Opel'in yeni birinci sınıf SUV'unun sürüş destek sistemleri arasında tümü standart olarak sunulan dur-kalk fonksiyonuna sahip adaptif hız sabitleyici, trafik işareti tespit sistemi, akıllı hız adaptasyonu ve kaza durumunda ikincil çarpışmayı önlemeye yardımcı olan ikincil çarpışma freni gibi çok çeşitli sürücü destek sistemleri yer alıyor. Çok sayıda elektronik destek bileşenini içeren ve bunları yarı-otonom şerit değişim asistanı ve akıllı hız adaptasyon sistemiyle birleştiren Intelli-Drive 2.0 sistemi, opsiyonel olarak sunuluyor. Bu destek sistemi, hedeflenen şerit boşsa Grandland'i küçük yönlendirme hareketleriyle istenen şeride yönlendiriyor. Hız adaptasyon sistemi ise sürücünün onayı doğrultusunda aracın hızının yeni bir hız limitine göre düşürülmesini veya bu limite kadar artırılmasını sağlıyor. Intelli-Drive 2.0, sensörlere ek olarak kablosuz ağdan gelen bilgileri de kullanıyor. Ön ve arka  park sensörleri, Intelli-Vision 360 çevre görüş kamerası ve otomatik temizleme işlevine sahip arka kamerası sayesinde park etmek ve manevra yapmak artık daha kolay hale gelmiş.

ÇOK OKUNANLAR