SEKTÖREL › Opel'den 500 milyon Euro'luk yatırım kararı

Opel'den 500 milyon Euro'luk yatırım kararı

20 Nisan 2011 / 00:52 Macaristan'da temelleri atılan yeni Opel/Vauxhall fabrikası 2012'nin sonlarına doğru üretime başlayacak

Opel'den 500 milyon Euro'luk yatırım kararı
Macaristan Başbakanın Viktor Orbán ve GM Avrupa Başkanı Nick Reilly, Macaristan’ın güneybatısındaki Szentgotthárd’daki yeni Opel/Vauxhall motor fabrikasının temellerini attı. 2012’nin sonlarına doğru üretime başlayacak olan fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 500.000 motor olacak. 500 milyon Euro’luk yatırımla açılan Opel/Vauxhall fabrikası bu üretim operasyonuyla 800 kişiye iş imkanı yaratıyor.

Üretim programı, 'küçük benzin motorları', 'orta büyüklükte benzin motorları' ve 'orta büyüklükte dizel motorları' gruplarından oluşacak. Yeni motor dizisi, Euro 6 emisyon standartlarına uygun olacak.

Yeni tesisin, müşteri talebinde artıştan dolayı gerekebilecek üretim programı değişikliklerini hızlı şekilde karşılayabileceği açıklanıyor. Fabrikanın, var olan fabrikalardan daha esnek bir çalışma planına sahip olacağı, bu yüzden de tam bir “flex tesis” olacağı da belirtiliyor. Fabrikanın esnek çalışması için ön koşul olan hızlı parça değişimi, uzman iş gücü gerektirecek. Macaristan’daki elemanların yüksek eğitim seviyesi, Opel/Vauxhall’un Macaristan’a yatırım kararı alırken bölge seçim sürecinde önemli rol oynamış. 

ÇOK OKUNANLAR